Aynı yaştaki dişi gökkuşağı alabalıkları (Salmo gairdnerii R.) ile farklı yaşlardaki erkek balıklar arasında yapılan çiftleştirmenin bazı üreme özelliklerine ve yavruların büyümeleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 24764
  2. Yazar: ESAT MAHMUT KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırmada, aynı yaşlardaki (5 yaş) dişi damızlık Gökkuşağı alabalıklarıyla (Salmo gairdnerii R.) çiftleştirilen genç (2 yaş) ve yaşlı (5 yaş) erkek damızlık balıklardan elde edilen yumurtaların döllülük nisbeti, çıkış gücü, embriyo dönemi yaşama gücü, keseli dönemde yaşama gücü ve kuluçka randımanları ile yavruların gelişme performansları karşılaştırılmıştır. Kuluçka döneminde genç erkek x yaşlı dişi grubunda döllülük nisbeti % 95.47, embriyo dönemi yaşama gücü % 93.99, çıkış gücü % 98.43, keseli dönemde yaşama gücü % 98.13 ve kuluçka randımanı ise % 93.98 olarak tesbit edilmiştir. Yaşlı erkek x yaşlı dişi grubunda ise, döllülük nisbeti % 85.36, embriyo dönemi yaşama gücü % 79.75, çıkış gücü % 94.47, keseli dönemde yaşama gücü % 95.12 ve kuluçka randımanı % 81.07 olarak belirlenmiştir, iki grup arasında incelenen bütün parametreler arasında istatistiki olarak önemli farklar meydana gelmiştir (P0.05). Genç erkek x yaşlı dişi grubunda yem değerlendirme katsayısı 3.68, yaşlı erkek x yaşlı dişi grubunda ise 3.47 olarak bulunmuştur. Ortalama yem değerlendirme katsayısı ise, her iki grup için 3.575 olarak hesaplanmıştır. Yem değerlendirme katsayısı yönünden, gruplar arasındaki fark istatistiki olarak önemsizdir (P>0.05). Besi denemesi sonunda, genç erkek x yaşlı dişi grubu yavrularının ortalama yaşama gücü % 94.5, yaşlı erkek x yaşlı dişi grubunda ortalama yaşama gücü ise % 93.8 olarak bulunmuştur. Bu özellik bakımından da gruplar arasında fark görülmemiştir (P>0.05). Sonuç olarak, genç erkek, yaşlı dişi grubu kuluçka döneminde incelenen özelliklerii bakımından, yaşlı erkek x yaşlı dişi grubundan daha üstün bulunmuştur. Besi döneminde ise, canlı ağırlık artışı, yem değerlendirme katsayısı ve yaşama gücü bakımından gruplar arasında önemli farklılıklar görülmemiştir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the same aged females (5 years old) of the rainbow trout (Salmo gairdnerii R.) were mated with the young (2 years old) and the old (5 years old) males fishes. This two groups were compared with each other in regard to the percentage of the fertilized eggs, hatching rate, embriyonical survival rate, the hatching yield and the growth performances of the fingeriings. In the hatchery period the percentage of the fertilized eggs, the embriyonical survival rate, the hatching rate, the survival rate of the larvae and the hatching yield were calculated as 95.47 %, 93.99 %, 98.43 %, 98.13 % and 93.98 % in the first group (male young fish x famale old fish) respectively. In the second group (male old fish x famale old fish) the percentage of the fertilized eggs, the embriyonical survival rate, the hatching rate, the survival rate of the larvae and the hatching yield were found 85.36 %, 79.75 %, 94.47 %, 95.12 % and 81.07 % respectively. The differences between two groups for all parameters examined in this experiment were found statistically important (P0.05). The coefficients of the feed conversion were found as 3.68 and 3.47 in the first and in the second group, respectively. The differences for the coefficient of the feed conversion were statistically not found between two group. At the and of the feeding experiment the mean survival rate of the young fishes were found as 94.50 % and 93.8 % in the first and in the second group, respectively. The types of the mating have no effect on the survival rate of the fingenling (P>0.05). As a result, the fist group (male young fish x famale old fish) for all hacthery caracteristics is superior than the second group (male old fish x famale old fish). But,iv in the feeding period, the types of the mating have no significantly effected (P>0.05) the live weight gain, the food conversion rate and the survival rate.