Doğu Akdeniz bölgesinden toplanan bazı adaçayı türlerinin genetik farklılıklarının belirlenmesi
Determination of genetic diversity of some sage species collected from Eastern Mediterranean region
- Tez No: 459243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM BARDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Ziraat, Biotechnology, Genetics, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Adaçayı (Salvia ssp.), Lamiaceae ailesinin en önemli ve en büyük cinsi olup, önemi giderek artan tıbbi bitkiler içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bu türlerin doğadan toplanarak pazara sunulması, bu türlerin geleceğini tehdit etmektedir. Bu türlerin toplanarak koruma altına alınması ve tarıma kazandırılmasının yanında, genetik karakterizasyonlarının yapılarak, ıslah programlarının başlatılması ve koruma altına alınması gerekmektedir. Bu amaçla çalışmamızda Doğu Akdeniz Bölgesinden toplanan 11 adaçayı türünde SRAP markörleri kullanılarak, türlerin genetik farklılıkları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda markörlerin ortalama polimorfizm oranı % 90.91 olarak, allel sayısı 4.2, polimorfizm bilgi içeriği (PIC) değerleri 0.91 olarak bulunmuş ve PIC değeri 0.04 ile 0.99 aralığında değişmiştir. Türler arasındaki ortalama genetik farklılık % 43.15 olarak belirlenirken, en fazla genetik farklılık % 61.46 ile Salvia aucheri ssp. Aucheri ve Salvia aramiensis türleri arasında, en az genetik farklılık ise % 22.62 ile Salvia tomentosa ve Salvia hypergeia türleri arasında belirlenmiştir. Oluşturulacak ıslah programlarında yüksek genetik farklılık gösteren türlerin ebeveyn olarak seçilmesi ıslah başarısını arttıracaktır. Ayrıca kullanılan SRAP markör tekniği doğadan toplanacak materyallerin genetik karakterizasyonunda güvenli bir şekilde kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sage (Salvia ssp.), is the most important and biggest species of Lamiaceae family and it is getting more important in the medicinal plants as they are also getting popular. The future of those species threatened by collecting from the nature and marketing. Those species must be ex situ preserved, domesticated and genetically characterized besides starting breeding programs. For this purposes in the study, 11 sage species collected from East Mediterranean were genotyped by SRAP markers and genetic differences of the species were determined. As the results of the study, average polymorphism content was 90.91%, the average allele number was 4.2, and polymorphism information content (PIC) was 0.91 and PIC values ranked in 0.04 to 0.99. The average differences of the species was 43.15% and the most diverse species was Salvia aucheri ssp. Aucheri and Salvia aramiensis with 61.46%, while the lowest genetic differences was determined in % 22.62 ile Salvia tomentosa and Salvia hypergeia species.In future breeding programs using the most diverse species could increase the breeding success. In addition it is concluded that the SRAP markers might be successfully used for genetic characterization studies.