Determination of the nutritive value and anti–methanogenic potential of some weeds as forage for ruminant animals in Turkey
Türkiye'de ruminant hayvanlar için bazı yabancı otların beslenme ve anti metanojenik potansiyellerinin belirlenmesi
- Tez No: 459242
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de yetişen bazı yabancı otların kimyasal kompozi syonunu ve potansiyel besleme değerini belirlemek için yapılmıştır. Tür, yabancı otların kimyasal kompozisyonunu ve potansiyel besleme değeri üzerinde önemli etkisi vardır. Yabancı otların protein içerikleri %9.47 ile 34.72 arasında değişmiştir. En yüksek ham protein içeriği Rumex crispus yabancı otunda bulunurken en düşük Plantago lanceolata yabancı otunda bulunmuştur. Gaz üretim değerleri 34.77 ile 50.95 arasında değişmiştir. En yüksek gaz üretim değeri Malva parviflora yabancı otunda bulunurken en düşük gaz üretim değeri Rumex crispus yabancı otunda bulunmuştur. Metan üretimi 3.83 ile 8.70 ml aras-ında değişmiştir. En yüksek metan üretimi (ml) Plantago lanceolata yabancı otundan en düşük metan üretimi Sanguisorba minor yabancı otundan elde edilmiştir. Metan gazı yüzde olarak %10.30 ile 17.25 arasında değişmiştir. Yüzde olarak da en yüksek metan üretimine Plantago lanceolata yabancı otundan en düşük metan üretimi Sunguisorba minor yabancı otundan elde edilmiştir. Yabancı otların metabolik enerji içerikleri 8.42 to 10.86 MJ/kg Kuru madde arasında değişmiştir. En yüksek metabolik enerji içeriğine Convolvulus betonicifolius yabancı otundan en düşük metabolik enerji içeriği Sanguisorba minor ya-bancı otu sahip olmuştur. Organik madde sindirim derecesi % 57.25 ile 74.43 arasında değişmiştir. En yüksek organik madde sindirim derecesine Convolvulus betonicifolius yabancı otunda, en düşük organik madde sindirim derecesine ise Sanguisorba minor ya-bancı otunda elde edilmiştir. Bu çalışmaya konu olan yabancı otlar ruminant hayvanların yaşama ve verim payını karşılayacak kadar protein ve enerji içeriğine sahip olduğu bulun-muştur. Bu çalışma merada bulunan bazı yabancı otlar hakkında önemli bilgiler sağlamıştır. Bu çalışmada üzerinde durulan yabancı otların gerçek besleme değerini belirlemek için gelecekte yapılacak in vivo çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the chemical composition and potential nutritive value of some weeds from Turkey. The species has a significant effect on the chemical composition and potential nutritive value of weeds. The crude protein content was ranged from 9.47% to 34.72%. The highest value of CP was obtained with Rumex crispus weed and the lowest value was obtained with Plantago lanceolata. The gas produc-tion of weeds ranged from 34.77 ml to 50.95 ml. The highest gas production was obtained from Malva parviflora weed and the lowest gas production was obtained from Rumex cris-pus weed. Methane (CH4 ml) varied from 3.83 ml to 8.70 ml. The highest CH4 ml was ob-tained from Plantago lanceolata weed but the lowest CH4 ml was obtained from San-guisorba minor weed. Methane percent ranged from 10.30% to 17.25%. The highest CH4% was obtained from Plantago Lanceolata but the lowest CH4% was obtained from San-guisorba minor weed. Metabolizable energy (ME) of feedstuffs ranged from 8.42 to 10.86 MJ/kg DM. The highest ME was obtained from Convolvulus betonicifolius weed and the lowest ME was obtained from Sanguisorba minor weed. Organic matter digestibility (OMD) was varied from 57.25 to 74.43 to %. The highest OMD was obtained from Con-volvulus bitonicifolius weed but the lowest OMD was obtained from Sanguisorba minor weed. The most of weeds studied in the current study have considerable amount of crude protein and metabılisable energy which are enough to meet the requirement of the ruminant animals for maintenance and production. Thes study provided important information on the chemical composition and potential nutritive value of the weeds species grown in the pasture. However, further in vivo studies are required to determine the actual nutritive value of theses weeds.