6 x 6 yarım diallel makarnalık buğday melezlerinde heterosis ve uyum yeteneklerinin belirlenmesi
Determinatin of heterosis and combining abilities of 6 x 6 half diallel durum wheat hybrids
- Tez No: 459255
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZİYA DUMLUPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada altı makarnalık buğday genotipi 2014-2015 ürün yılında 6x6 yarım diallel olarak melezlenmiş ve 15 F1 melezi elde edilmiştir. Melez kombinasyonları 2015-2016 ürün yılında tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak ekilmiş ve bazı fenolojik (vejetatif periyod (VP), tane dolum periyodu (TDP) ve ekim olgunlaşma süresi (EOS)) ve tarımsal (bitki boyu (BB), başaktaki tane sayısı (BTS), başaktaki tane ağırlığı (BTA), bin tane ağırlığı (BinTA) ve tane verimi (TV)) özellikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study six durum wheat genotypes crossed as 6x6 half diallel in 2014-2015 cropping year and 15 F1 individuals were obtained. The hybrid combinations were planted in 2015-2016 cropping year and the experiment is arranged in a randomized complete block design with three replications and some phenological (vegetative period (VP), grain filling period (GFP) and days to maturity (DM)) and agronomical (plant height (PH), grain number per spike (GNS), grain weight per spike (GWS), thousand kernel weight (TWK) and grain yield (GY)) traits were investigated.