Atemnus politus (Simon, 1878) (Arachnida: Pseuodoscorpiones)' un bazı dış morfolojik özelliklerinin elektron mikroskopla belirlenmesi
Determination of some external morphological properties of Atemnus politus (Simon, 1878) (Arachnida: Pseudoscorpiones) electron microscope
  1. Tez No: 459270
  2. Yazar: HİLAL SAĞLAM ÖÇAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİFE YİĞİT KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Yalancı akrepler (Pseudoscorpiones) Arachnida sınıfı içerisinde tür sayısı bakımından üçüncü büyük gruptur. Bazı özellikleri bakımından gerçek akreplere benzeyen yalancı akrepler oldukça ilginç canlılar olup, boyu en fazla 1cm kadardır. Yalancı akrepler küçük yapılı olduklarından sistematik olarak çalışılmaları zordur. Bu canlıların çalışılması için yüksek performanslı mikroskoplara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, Atemnus politus (Simon, 1878)' un tanımlanmasında kullanılabilecek önemli sistematik ve taksonomik karakterler stereo ışık mikroskobu ve taramalı elektron mikroskop (SEM) kullanılarak çalışılmıştır. Özellikle A. politus' un keliser, pedipalp, yürüme bacakları ve bunların üzerindeki kutikular yapılar SEM kullanılarak ilk defa detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yalancı akreplerin morfolojisine önemli katkılar sağlayacağı düşünülen bu çalışmada, bazı incelenen yapıların muhtemel fonksiyonları da tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Pseudoscorpions (Pseudoscorpiones) are the third largest group in the Arachnida class in terms of number of species. Pseudoscorpions that look like real scorpions in terms of some features are quite interesting creatures, and the biggest body is not bigger than 1cm. Due to the small bodies of pseudosorpions, there are difficulties in systematic studies. To study these creatures is needed for high performance microscope. In this study, the some important systematic and taxonomic characters that could be used to describe Atemnus politus (Simon, 1878) were studied using stereo light microscopy and scanning electron microscopy (SEM). In particular, the chelicerea, pedipalp, walking legs of A. politus and the cututicular structures on their appendages are investigated the first time by using SEM in the present study. This study, which is thought to provide important contributions to the morphology of pseudoscorpions, has discussed the probable functions of the some structures studied.