Balıkesir ilinin yalancı akrep (Arachnida; Pseudoscorpiones) faunası
Pseudoscorpion (Arachnida; Pseudoscorpiones) fauna of Balikesir province
- Tez No: 613808
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SAK, DOÇ. DR. ERSEN AYDIN YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Balıkesir ilinin yalancı akrep (Pseudoscorpiones) faunasını ortaya çıkarmak amacıyla yapılan bu çalışmada 2017-2018 yılları Nisan, Mayıs, Haziran, Ekim ve Kasım aylarında uygun olarak değerlendirilen habitatlara sahip 22 farklı istasyonda örnekleme yapılmıştır. İncelenen örneklerden 6 yalancı akrep familyasına ait (Atemnidae, Cheliferidae, Chernetidae, Chthoniidae, Geogarypidae ve Neobisiidae) 9 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden 7 tanesi (Atemnus politus, Chthonius shelkovnikovi, Geogarypus minor, Pselaphochernes balcanicus, Rhacochelifer lobipes ve Roncus sp.) Balıkesir ili için, iki tanesi (Chthonius (Ephippiochthonius) microtuberculatus ve Neobisium (Neobisium) hellenum) Türkiye faunası için yenidir. Tespit edilen türlerin incelenen örnekler üzerinden ayrıntılı betimlemeleri yapılmış, yaşama alanları, Türkiye ve dünyadaki yayılışları ve tür teşhis anahtarı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the false scorpion (Pseudoscorpiones) fauna inhabiting in the Balıkesir province and sampling was made from 22 different localities which were evaluated as suitable habitats. The field studies conducted in June, October and November in 2017 and April in 2018. As a result, 9 species belonging to 6 different families (Atemnidae, Cheliferidae, Chernetidae, Chthoniidae, Geogarypidae and Neobisiidae) were identified. Seven of them (Atemnus politus, Chthonius shelkovnikovi, Geogarypus minor, Pselaphochernes balcanicus, Rhacochelifer lobipes and Roncus sp.) were new records for Balıkesir Province and two of them (Chthonius (Ephippiochthonius) microtuberculatus ve Neobisium (Neobisium) hellenum) were new records for the fauna of Turkey. In addition, detailed descriptions of all recorded taxa have been made, their distributions in Turkey and the world, and a species identification key were given.