Türkiye'deki miniopterus schreibersii (Mammalİa: Chİroptera)'nin kan hücrelerinin araştırılması
Investigation of blood cells of Miniopterus schreibersii (Mammalia: Chiroptera) in Turkey
  1. Tez No: 459273
  2. Yazar: TUĞBA SARIÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma Temmuz 2015 ve Eylül 2016 tarihleri arasında yapılan arazi çalışmaları sırasında Balıkesir ilinden alınan toplam 9 Miniopterus schreibersii örneğinin bazı kan hücrelerinin tespitine dayanmaktadır. Yarasalar yapay bir mağarada özel yarasa ağı ve atrap kullanılarak yakalanmıştır. Laboratuvara getirilen örneklerin standart dış karakter ölçüleri ile ağırlıkları kaydedilerek kuyruk mebranı veya altkoldaki atar damardan heparinli hematokrit kılcal tüplere kan alınmıştır. Kan örneğinden yayma preparatlar hazırlanmıştır. Yarasalar daha sonra alındıkları habitatlarında serbest bırakılmıştır. Ayrıca eritrosit sayımı, lökosit sayımı, hemoglobin miktarı ve hematokrit değer tespiti yapılmıştır. Yayma preparatları ile eritrosit, lenfosit, monosit, nötrofil ve bazofil çapı kaydedilmiştir. Miniopterus schreibersii'de 1 mm3 kanda eritrosit sayısı 7.500.000-10.000.000 arasında olup ortalama değer 8.805.555'dir. Eritrosit, monosit, lenfosit, eozinofil, nötrofil ve bazofil hücrelere ait çap değerleri sırasıyla 5,65 µm, 9,66 µm, 8,4 µm, 8,66 µm, 10µm ve 8,5 µm olarak ölçülmüştür. Bu çalışma ile Türkiye'deki Miniopterus schreibersii türüne ait kan değerleri ilk defa araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on some hematological parameters of 9 Miniopterus scheibersii specimens collected from Balıkesir Province during a field work conducted between July 2015 and September 2016. Bats werecaught by using special misnet and aerial net from artificial cave. Standard external measures and weights were recorded and blood has been taken to capillary tubes from arteries of tail membrane or forearm. Blood smears were also prepared. The bats were than released in the habitats which they were taken from.Number of erythrocytes and leukocytes, amount of hemoglobin and hematocrite values were recorded. Diameters of erythrocyte, lymphocytes, monocytes, neutrophils and basophils were recorded. The number of erythrocyte in 1mm3 blood of Miniopterus schreibersii is between 7,500,000-10,000,000 with an avareage of 8,805,555. Diameters of erythrocytes, monocytes, lymphocytes, eosinophils, neutrophils and basophils were measured as 5.65 µm, 9.66 µm, 8.4 µm, 8.66 µm, and 8.5 µm respectively. Blood parameters of belongs to Miniopterus schreibersii in Turkey were for the first time investigated with this study.