Stokların etkin yönetilmesinde RFID temelli bir yaklaşım ve gruplama algoritması ile FNSS'de bir uygulama
A RFID-based approach in the effective management of stocks and an implementation in FNSS through grouping algorithm
  1. Tez No: 459272
  2. Yazar: AHMET DALGIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde işletmelerin stok yönetimindeki amacı, üretim maliyetlerini minimize etmek için kullanılan hammadde düzeylerinin optimum seviyede bulunmasını sağlamaktır. Fakat büyük işletmelerin özellikle de otomotiv sektöründe kullanılan malzemeler binler seviyesinde olduğu için tüm stok kalemleri aynı etkinlik düzeyinde kontrol edilememektedir. Bu nedenle işletmeler stok kalemlerini gruplandırmaya ihtiyaç duymaktadır. Gün geçtikçe işletmelerin ihtiyaçlarının ve önceliklerinin değişmesinden dolayı klasik stok gruplama çalışmaları yerini çok kriterli stok gruplama yöntemlerine bırakmıştır. Stokları çeşitli kriterleri baz alarak gruplandıracak konfigürasyon yönetimi esaslı bulanık gruplama algoritma geliştirilmiştir. Algoritmanın Tasarlanmasında uzman sistemler, k-means kümeleme algoritması ve bulanık mantık metotlarından yararlanılarak oluşturulan bulanık gruplama algoritmasının, stok kalemlerini hem değerlerine hem de önem derecelerine göre gruplayarak stokların etkin takibine ve sayımına katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Bu çalışmaya paralel olarak bilişim teknolojilerindeki gelişme stokların etkin yönetilmesinde önemli derecede rol oynamaya başlamıştır. RFID teknolojisinden faydalanılarak, farklı şekillerde ve kullanım alanlarına göre değişik özellikler taşıyan stokların, etkin bir şekilde yönetilmesi planlanmıştır. Tasarlanan stok gruplama algoritması ve RFID ile geliştirilen stok yönetim modeli, FNSS Savunma Sistemleri A.Ş.'de uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the purpose of the business firms in stock management is to ensure the stock levels to be the optimum in order to minimize the production costs. However, since the stock units of big businesses, especially those in the defence industry, are thousands in number, they cannot be checked in the same activity level. Therefore, the businesses need to group their stock units. Since the requirements and urgencies of the businesses change by the days passing, the classical stock grouping methods have replaced with multi-criteria stock grouping methods. In addition, developing technologies began playing a vital role in stock grouping studies. In this study, the efficient management of the stocks having different functions according to their areas of usage by making use of the RFID technology. A fuzzy grouping algorithm based on configuration management that groups the stocks according to several criteria has been developed. In this study, the fuzzy grouping algorithm which has been created by making use of the professional systems, k-means algorithm and fuzzy logic method is thought to contribute to the efficient control and inventory of the stocks by grouping them according to their values and importance. The stock management model developed with RFID and the designed stock grouping algorithm has been implemented in FNSS Defence Systems Co.