Motor silindirlerinin honlanmasında oluşan yüzey pürüzlülüğünün matematiksel modellenmesi
Mathematical modelling of surface roughness in honing of engine cylinder
- Tez No: 459295
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, dökme demirden imal edilmiş motor bloğu silindirlerinin SiC kalite honlama taşı kullanılarak honlanması ve silindir yüzeylerinde oluşan pürüzlülük değerlerinin analizini kapsamaktadır. Taguchi deney tasarımına göre yapılan honlama deneyleri, kaba ve plato honlama olarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda, ortalama yüzey pürüzlülüğü (Ra) ve pürüzlülük derinliği ortalaması (Rz)'ye etki eden honlama parametreleri varyans analizi ile değerlendirilmiştir. En uygun yüzey pürüzlülüğünün elde edilmesi için kullanılacak optimum honlama parametreleri belirlenmiştir. Ayrıca, yüzey pürüzlülüğünün tahmin edilebilmesi için çoklu regresyon analizi ile Ra matematiksel modeli geliştirilmiştir. Deneysel sonuçlara göre, taş tane boyutunun azalmasıyla yüzey pürüzlülüğünde azalma meydana geldiği belirlenmiştir. ANOVA sonuçlarına göre, honlama işlemlerinde ortalama yüzey pürüzlülüğü ve pürüzlülük derinliği ortalaması için en önemli faktör sırasıyla %81,04 PCR ve %65,54 PCR ile taş tane boyutu olarak tespit edilmiştir. Ra ve Rz için optimum honlama parametreleri aynı seviyelerde tespit edilmiş olup, bu sonuç Taguchi deney tasarımına göre deneylerin verimli bir şekilde yapıldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study involves honing of engine block cylinders manufactured by cast iron with SiC honing stones and analysis of surface roughness on cylinder surfaces. Honing experiments according to Taguchi's experimental design were performed in two stages, namely rough and plateau honing. In the result of experiments, honing parameters affecting average surface roughness (Ra) and average of surface depth (Rz) were evaluated with analysis of variance (ANOVA). The optimum honing parameters were determined for the best surface roughness. Moreover, mathematical model for Ra were developed with multiple regression analysis in order to estimate the surface roughness values. According to experimental results, it was determined that surface roughness values reduce with decreasing grain size. The most important factor affecting Ra and Rz was specified as grain size with 81,04% PCR and 65,54% PCR, respectively according to ANOVA results. Optimum honing parameters for Ra and Rz were determined in similar level. This result showed that experiments were performed efficiently as suitable for Taguchi's experimental design.