Tc-99m ile işaretli sülfametoksazol'ün enfeksiyon görüntüleme ajanı olarak kullanılabilme potansiyelinin deney hayvanları üzerinde incelenmesi
Investigation of the using potential of sulfamethoxazol labeled with Tc-99m as a infection imaging agent on the experimental animals
- Tez No: 459357
- Danışmanlar: PROF. UĞUR AVCIBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Sülfametoksazol (SMX) 1961 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde bulunan, sülfonamid türevi bir antibiyotiktir. SMX, üriner sistem enfeksiyonları, bronşit ve prostatit gibi bakteriyel enfeksiyon tedavilerinde yaygın olarak kullanılır. 21. yüzyılda antibiyotiklerin yoğun şekilde kullanıma girmesi ile birlikte yıllar içinde çoğul dirençli mikroorganizmalar ortaya çıkmış ve bunlarla oluşan enfeksiyonların tedavisinde büyük sorunlar yaşanmaya başlamıştır. Günümüzde tüm dünyada yeni ilaçlar geliştirilmekte iken diğer tarafta da bunlara hızlı bir şekilde direnç kazanan mikroorganizmalarla oluşmuş enfeksiyonlar bildirilmekte ve sorunun boyutları giderek artmaktadır. Buna ilave olarak, intra-abdominal çıbanlar, kalp içzarı iltihabı, kemik iliği iltihabı gibi köklü enfeksiyonlara bağlı olarak diğer enfektif ajanların ortaya çıkması zor olabilir ve bu olay gecikmiş teşhis, tedavi ve bazen ölüm ile sonuçlanabilir. Nükleer Tıpta radyofarmösitiklerin tanıtımı enfeksiyonların görüntülenmesini genişletmiştir. Bu nedenle, son birkaç yıl boyunca, işaretli anti-enfektifler gibi enfeksiyona spesifik olmayı hedefleyen artan miktarlardakiradyofarmösitikler klinik mikrobiyologlar ve enfeksiyonlu hastalık uzmanlarının yanı sıra nükleer tıp uzmanları için çok önemli bir konu haline gelmiştir . Bu çalışmamızda sülfonamid türevi olan ve üriner enfeksiyonarda sıklıkla kullanılan SMX'in nükleer teknikler kullanarak işaretlenmesi ve enfeksiyon görüntüleme potansiyelinin araştırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir. Bu çalışmada planlanan deneysel aşamalarla, Staphylococus aureus bakterilerine karşı etkili olan Sülfametoksazol kalay klorür indirgeme yöntemi kullanılarak Tc-99m ile işaretlenmiştir. Daha sonra işaretli antibiyotiğin kalite kontrolü ince tabaka radyokromatografi (TLRC) yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan kalite kontrol çalışmaları neticesinde incelenen banyo sistemlerinden en uygun olanının aseton-su (9:1) olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda bağlanma verimi yaklaşık olarak %97±2 olarak tespit edilmiştir. Kalite kontrol çalışmalarından sonra sırasıyla, lipofilite ve stabilite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. En son aşamada ise enfeksiyon oluşturulmuş sıçanlarda biyodağılım ve sintigrafi çalışmaları yapılarak Tc-99m ile işaretli SMX'in (99mTc-SMX) enfeksiyon görüntüleme ajanı olarak kullanılabilirliğine yönelik sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sulfamethoxazole (SMX) is a sulphonamide derivative antibiotic found in the United States in 1961. SMX is widely used in the treatment of bacterial infections such as urinary tract infections, bronchitis and prostatitis. In 21st Century, multiresistant organisms have emerged over the years with intensive use of antibiotics and major problem have begun to emerge in the treatment of infections caused by them. Today, while new drugs are being developed all over the world, on the other side formed infections with resistant microorganisms are reported and the extent of the problem is increasing. In addition, it may be difficult to occur for other infective agents related to infections like intra-abdominal abscess, heart iner membran inflammation, osteomyelitis and this event may result in delayed diagnosis, treatment and sometimes death. In Nuclear Medicine, the presentation of radiopharmaceuticals has extended the imaging of infection. Therefore, during the last few years, radiopharmaceuticals such as labeled anti-infectives aim to be specific in infection and it has become a very important issue for nuclear medicine speacialistsas well as the clinical microbiologists and infectious disease specialists. In our study, studies to investigate of labeling by using nuclear techniques and infection imaging potential of sulfamethoxazole will be realized. In the planned experimental stage, sulfamethoxazole, which is effective in Staphylococus aureus bacteria, was labeled with Tc-99m by using reduction method with tin chloride. Then, the quality control studies of labeled antibiotics were done by thin layer radyochromatography (TLC). After the quality control studies, the lipophility and the stability studies were carried out, respectively. In the finally stage, availability as enfection imaging agents of Tc 99m-labeled sulfamethoxazole had determined with the biodistribution and scintigraphic studies in infection created on rats.