Ceria coated microchannel reactor for water-gas shift reaction
Su-gazı geçişi reaksiyonu için seryum oksit kaplı mikrokanal reaktörler
  1. Tez No: 459390
  2. Yazar: BEGÜM KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KERİM AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu ¸calı¸smada %1.5 Pt/% 5 CeO2/Al2O3 kataliz¨or¨un¨un FeCrAlY temelli mikro kanal duvarına kaplanabilmesi i¸cin bir y¨ontem geli¸stirilmesi ve su-gazı ge¸ci¸s reaksiyonunun parametrik bir ¸calı¸sma kapsamında incelenmesi ama¸clanmı¸stır. C¸ alı¸smada ilk olarak kataliz¨or kaplama y¨ontemi ara¸stırılmı¸stır. Kaplamalar ile ilgili en b¨uy¨uk sorun kaplanan y¨uzeyin CeO2 varlı˘gı nedeniyle kararlı olmamasıdır. Bu nedenle, polivinil alkol¨un (PVA) kataliz¨or ve metal y¨uzey arasında yapı¸stırıcı katman olarak kullanılmasına karar verilmi¸stir. Bir dizi deneme ¸calı¸smasının sonunda, kullanılacak PVA miktarı, kurutma ve kalsinasyon y¨ontemleri ve PVA ve kataliz¨or¨un temas ettirilme y¨ontemi gibi parametreler optimize edilerek kararlı kaplamaların yapılabilmesine imkan tanıyan bir y¨onte¨o geli¸stirilmi¸stir. C¸ alı¸smaların ikinci b¨ol¨um¨unde, reaksiyon sıcaklı˘gının (300, 325 ve 350 ◦C) ve besleme akımındaki molar su buharı/karbon (S/C=2 and 3) oranının kaplı mikrokanal reakt¨orde CO d¨on¨u¸s¨um¨u ¨uzerine olan etkileri incelenmi¸stir. Deneyler s¨uresince d¨on¨u¸s¨umlerin sıcaklı˘ga ba˘glı olarak b¨uy¨uk ¨ol¸c¨ude de˘gi¸sti˘gi, ancak besleme kompozisyonun de˘gi¸simiyle daha az bir de˘gi¸siklik g¨osterdi˘gi g¨ozlemlenmi¸stir. En y¨uksek CO d¨on¨u¸s¨um¨u olan 12.96, 350 ◦C ve S/C=2 ko¸sullarında elde edilmi¸stir. Ek olarak, farklı miktarlarda kataliz¨orlerin FeCrAlY plakalara kaplanmasının reaksiyon ¨uzerindeki etkileri incelenmi¸stir. 6 ve 12 mg'lık kaplamaların sa˘gladı˘gı d¨on¨u¸s¨umlerin yakın oldukları g¨ozlemlenirken, 9 mg'lık kaplamaların daha d¨u¸s¨uk d¨on¨u¸s¨umler verdi˘gi tespit edilmi¸stir. Son olarak, reakt¨or d¨uzeninin etkileri-kaplı ve dolgulu-, kataliz¨or k¨utlesinin besleme akımındaki toplam hacimsel giri¸s hızına oranı olarak tanımlanan alıkonma s¨uresinin denk oldu˘gu ko¸sullarda kar¸sıla¸stırmalı olarak incelenmi¸stir.Deneyler sonucunda, kaplı mikrokanalların y¨uksek ısı transferi ¨ozellikleri sayesinde, dolgulu mikro kanallardan daha y¨uksek d¨on¨u¸s¨um ger¸cekle¸stirdi˘gi g¨ozlemlenmi¸stir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop a method for coating Pt/CeO2/Al2O3 catalyst onto the FeCrAlY-based wall of a microchannel reactor and to study watergas shift (WGS) in the context of a parametric study. Firstly, the development of catalyst coating method is examined. The biggest concern about coating was the instability of the coated layer, which came from the presence of CeO2. Therefore, it is decided to use polyvinyl alcohol (PVA) as a binder between the metal surface and the catalyst. After a number of trials including the optimization of the amount of PVA, drying and calcination programs and the way of coupling PVA and the catalyst, a procedure that allowed stable coating of the catalyst was developed. The second part of the study involved investigation of the effect of reaction temperature (300, 325 and 350 ◦C) and molar inlet steam-to-carbon ratio (S/C=2 and 3) on CO conversion in the catalyst coated microchannel reactor. It was observed that conversions notably increased with the temperature, but responded slightly upon changing S/C. The highest CO conversion of 12.96 was achieved at 350 ◦C and S/C=2. Additionally, the effect of different amounts of catalyst loadings on FeCrAlY plates was examined. The results revealed that 6 and 12 mg coatings do not show the same level of difference in terms of CO conversion. Interestingly, 9 mg catalyst coating gave conversions slightly lower than those of 6 and 12 mg coatings. Finally, the effect of the different microchannel reactor configurations, coated and packed microchannels, was explored under identical residence times, defined as the ratio of catalyst weight to the total volumetric inlet flow rate. It was observed that, in general, coated configuration gave slightly higher conversions than the packed one, possibly due to better heat distribution and catalyst utilization in the former.