All solid state digital tape recorder
  1. Tez No: 3786
  2. Yazar: OĞUZHAN ÇİÇEKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CERİD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
UZEJL Bu tez çalışmasında gerçekleştirilen sistem 16-bit (68000) mi kroi ş 1 emciy 1 e tasarlanmış çok hızlı ve büyük hafızalı (2MB) bir mikrobilgisayar ve buna bağlı çalışan ana 1 og/di j i tal çevirici kartıdır. Sistem bir bütün olarak bünyesinde hiçbir hareketli parça bul undurmaksızm konvansiyone 1 ses kayıt cihazını simüle etmektedi r. Sistemdeki mikrobilgisayar kartı tamamen bilgisayar destekli tasarım (CAD) kullanılarak gerçekleştirilmiş ve bu sayede çok fazla sayıda entegre devre oldukça küçük boyutlu, çift yüzlü ve delik içi kaplamalı bir karta sığdın Imıştır. Sadece EPROM'daki programda değişiklik yapılarak sistemin çalışma şeklinde değişiklik yapılabileceği gibi, sistem ses işleme, ses tanıma, sinyal işleme gibi bilimsel amaçlarla kullanılabilir. Ayrıca mikrobilgisayar kartı sistemden ayrılarak çok değişik amaçlar için kullanılabilir. Gerçekleştirdiğimiz sistemin gelecekteki yazılım ağırlıklı tez ve projelere donanım desteği vermesi dileğiyle... 0. Çiçekoglu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The system realised in this thesis work is a very fast and large memory (2MB) microcomputer, designed using a 16-bit microprocessor (68000) that works together with an analog/digital converter card. The system as a whole simulates the conventional tape recorder without incorporating any moving parts. The microcomputer card in the system is designed using computer aided design (CAD). Due to this, a large number of ICs could be placed on a very small double sided printed circuit board. The working specifications of the system may be changed by only changing the software in the EPROM and the system may be used in other scientific research projects on speech processing, speech recognition and signal processing. In addition, the microcomputer card can be disconnected from the system and may be used for a wide variety of applications. We hope that this thesis will provide hardware support for future software based theses.