Deformation heterogeneity in textured magnesium AZ31 under reversed loading
Tekstürlü magnezyum alaşımının ters yükleme altında heterojen deformasyonu
  1. Tez No: 459397
  2. Yazar: ENVER KAPAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT CAN AYDINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Haddelenmiş Mg AZ31 malzemesinde, hadde yönünde basma-çekme-basma yüklemesi esnasında oluşan heterojen gerinim alanları dijital imge korelasyonu metodu ile, makroskopik ve mikroskopik ölçeklerde incelenmiştir. Tam saha gerinim haritaları tanecik boyutu ölçeğinde elde edilmiştir. Bütün yükleme evrelerinde heterojen kesme bantlarının deformasyon davranışını belirlediği saptanmıştır. Basma yüklemesi sırasında, ikizlenme mekanizmalarının aktivitesi neticesinde oluşan 45 kesme bantları malzemenin plastik davranışını belirleyici olmuştur. Bütün ölçeklerde bu bantların ani şekilde oluştuğu ikizlenme mekanizmasının ani ve ansız tabiatina uygun şekilde gözlemlenmiştir. Ayrıca, bu kesme bantlarının bütün ölçeklerde basit kesme hareketlerinin bir neticesi olduğu teslim edilmiştir. Yükleme yönünün tersine çevrilmesiyle, daha önce oluşmuş olan 45 kesme bantları geri-ikizlenme mekanizması ile geri dönmüştür. Çekme yüklemesine devam etme neticesinde lokalize ve yoğun, plaka normaline yaklaşık 60 eğimde olan kesme bantlarının oluşumuna sebep olmuştur. İkinci basma yükleme evresinde yeni 45 kesme bantları oluşmuş ve halihazırda var olan 60 kesme bantları ile girişmişlerdir. Bu kesme bantlarının girişimlerinin Mg AZ31 malzemesinin sertleşmesindeki rolü tartışılmıştır. Deformasyona dair hacimsel bilgi, birinci müşahade yüzeyine dik ikinci bir yüzün yine dijital imge korelasyonu ile incelenmesi ile elde edilmiştir. Hacimsel analiz, 45 kesme bantlarının hacimsel bantlar olduğunu göstermiştir. Birincil ve ikincil inceleme yüzeylerinin imge analizi, yükleme yönünün değişmesi ile baskın deformasyon mekanizmalarının da değiştiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The evolution of heterogeneous deformation fields in rolled Mg AZ31 under compression -tension-compression loading along the rolling direction is investigated with multiscale digital image correlation. Full-field deformation maps with sub-grain resolution are obtained at each analysis point. Heterogeneous shear bands are found to govern the deformation behavior through all stages of loading. On the compressive loading stages, 45 shear bands, generated by collaborative activity of tensile twin mechanism, dominate the plastic behavior. At all length scales, these bands are observed to have an abrupt and sudden nature in agreement with the abrupt and sudden nature of deformation twinning. Besides, these shear bands are concluded to be the products of macroscale and microscale simple shear processes. Upon reversal of loading, 45 shear bands are recovered in a reversible fashion due to detwinning. Further tensile loading after the detwinning mechanism has finished lead to the formation of very localized and intense shear bands that appear slanted at approximately 60. On the second compression stage, new 45 shear bands form and intermingle with the preexisting high angle shear bands. Volumetric information is deduced by inspection of an orthogonal face to the primary observation face of the sample with another set of DIC optics. Volumetric information confirms volumetric nature of 45 simple shear processes that form during compression stages. For the tensile stages, macro-DIC analysis of primary and secondary surfaces and micro-DIC analysis of the primary surface point to change of dominant deformation mechanisms during different loading stages.