Low power consumption continuous time sigma-delta modulator design
Düşük güç tüketimli sürekli zamanlı sigma-delta modülatör tasarımı
- Tez No: 459427
- Danışmanlar: PROF. GÜNHAN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Taşınabilir elektornik cihazların günlük yaşantımızda önemli görevleri vardır. Bu cihazlar gittikçe küçülürken işlevsellikleri artmaktadır. Pillerin yük sığası kısıtlı olduğu için verimli bir şekilde harcanmalıdır. Düşük güç tüketimli tasarımlar bu çok işlevli cihazların yüksek güç talebine cevap vermektedir. Analog ve sayısal işaretler arasında arayüz görevi gören veri dönüştürücüler birçok elektronik cihazda kullanılmaktadır. Kullanılan uygulama türüne göre çok analog-sayısal dönüştürücü topolojisi vardır. Sigma-Delta analog-sayısal dönüştürücüleri genellikle düşük güç tüketimi ve yüksek işaret gürültü oranı için tercih edilirler. Bir Sigma-Delta analog-sayısal dönüştürücünün türü süzgeç/integral alıcı blok tarafından belirlenir. Sürekli zamanlı integral alıcıların farklı türleri sistem seviyesinde sunulmuştur. Bu tezde, akım kipli farksal integral alıcıların türetimi ve ayrıntılı gürültü incelemesi gösterilmiştir. Geri bildirim incelemesi yapılmış ve benzetimlerle karşılaştırılmıştır. Sunulan benzetim sonuçları teorik sonuçları doğrulamaktadır. İntegral alıcının doğru akım kazancının arttırılmasının gürültü üzerine etkisi incelenmiştir. İntegral alıcı devredeki pozitif geri bildirimin yüksek gürültü seviyelerine neden olduğu sonucuna varılmıştır. İkinci derece sürekli zamanlı bir Sigma-Delta analog-sayısal dönüştürücü UMC 130nm teknolojisinde tasarlanmış ve üretilmiştir. Serim sonrası benzetim ve ölçüm sonuçları kıyaslanmıştır. Süzgeç bloğunda kullanılan akım kipli farksal integral alıcının pozitif geri bildirim etkisi nedeniyle benzetim ve deneylerde gözlenen gürültü seviyeleri yüksektir.
Özet (Çeviri)
Mobile electronic devices have important roles in our daily lives. While they are getting smaller, their functionality is increasing. As the charge capacity of the batteries is limited, it should be spent efficiently. Low power consumption designs respond to high power demand of these multifunctional devices. Data converters which act as the interface between analog and digital signals are used in most electronic devices. There are many analog to digital converter topologies with respect to the application type used in. Sigma-Delta ADCs are generally preferred for low power consumption and high signal-to-noise ratio. Type of a Sigma-Delta ADC is determined by the filter/integrator block. Different types of continuous time integrators are presented in system level. Derivation and detailed noise analysis of current-mode differential integrators are demonstrated in this thesis. Feedback analysis is performed and compared with simulations. Simulation results are presented verifying theoretical results. The effect of enhancing DC gain of the integrator on the noise is examined. It is concluded that the positive feedback in the integrator circuit causes high noise levels. A 2nd order CT current-mode Sigma-Delta ADC is designed and manufactured in UMC 130nm technology. Post-layout simulation and measurement results are compared. Observed noise levels on both simulations and tests are high because of the positive feedback effect of current-mode differential integrator used in the filter block.