Phase 1 upgrade of the hadronic forward calorimeter - Testing the frontend daq electronics cards
İleri hadron kalorimetresi 1. aşama güncelleme çalışmaları - Ön uç veri alım elektronik kartlarının testi
  1. Tez No: 459426
  2. Yazar: OHANNES KAMER KÖSEYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
CMS deneyinin İleri Hadron Kalorimetresi tarafından Run I döneminde kullanılan orijinal fotoçoğaltıcı tüpleri (PMT), tek anotlu olan Hamamatsu R7525 modeliydi. Bu PMTlerde, gelen müonların tübün ön penceresinde yaptığı Çerenkov ışıması sebebiyle beklenmedik sinyallerin oluşması bilinen bir sorundu. HF kalorimetresinin 1. aşama güncelleme çalışmalarının ilk kısmında, bahsi geçen sorunun çözümü olarak bu PMT'ler 4 anotlu ve eski PMT'lerden daha ince bir ön pencereye sahip olan Hamamatsu R7600U-200-M4 modeliyle değiştirildi. Bu modelin seçilmesinin sebebi, ön pencerelerinin daha ince olması sayesinde Çerenkov ışınımının azalacağı ve birden fazla anoda sahip olmanın bu beklenmedik olayların daha kolay ayırt edilmesini sağlayacağıydı. İnce ön pencereler, Çerenkov ışınımını önemli ölçüde azalttı, ancak tamamen ortadan kaldıramadı. Ayrıca, ön uç veri alım sisteminde yeterli sayıda giriş kanalının olmaması sebebiyle bu yeni 4 anotlu PMT'ler, tek anotluymuş gibi kullanıldı. 1. aşama güncelleme çalışmalarının ikinci kısmı ise, HF'in veri alım elektroniklerinin yenisiyle değiştirilmesi suretiyle giriş kanalı sayısının artırılması ve yeni PMT'lerin 2 anotlu olarak kullanılacak şekilde bu sisteme bağlanması işleridir. Bu işlerin sonucunda hatalı sinyallerin ayıklanması daha iyi yapılabilecektir. Yeni veri alım sisteminde, PMT sinyallerinin zamanlamasını yapacak olan zaman-sayısal çevirici (TDC) özelliği de bulunacaktır. Bu özellik, veri alım sisteminin hatalı sinyal ayıklama işine yardımcı olacaktır. Bu tezin bir parçası olarak, 180 adet veri alım kartı test edildi.
Özet (Çeviri)
The original CMS HF Photomultiplier tubes (PMT) that were used by the CMS experiment during Run I were Hamamatsu R7525 single anode PMTs. These PMTs had a known issue of producing anomalous events due to the Cherenkov radiation produced by the muons passing through their thick front windows. In the first part of the phase 1 upgrade of the HF detector, these PMTs were replaced with Hamamatsu R7600U-200-M4, which was a 4-anode PMT with a thinner front window, to deal with this problem. This model was selected, because its thinner front window would reduce the amount of Cherenkov radiation and having multiple anodes would provide one more distinction between normal events and window events. The new thinner window significantly reduced the amount of Cherenkov radiation, but did not eliminate it completely. However, due to the lack of enough input channels on the frontend DAQ system of the HF, the new PMTs were connected as if they were single anode PMTs. The second part of this upgrade is the replacement of the frontend DAQ system with the new one that has more input channels, in order to make it possible to connect these new PMTs as if they were 2-anode PMTs. After the second part of the phase 1 upgrade, it will be possible to eliminate more of these window events via additional information coming from two pairs of anodes of these new PMTs. The new DAQ system will also have a time-to-digital converter (TDC) functionality to track the timing of the events, which will help this elimination further. As part of this thesis, 180 DAQ cards were tested.