Consensus based power control algorithms for heterogeneous networks
Heterojen ağlarda onaylaşım tabanlı güç atama algoritmaları
- Tez No: 459441
- Danışmanlar: PROF. MEHMET AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Kumanda Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Kaynak atama problemi, heterojen ağların potansiyelini ortaya çıkarmak için büyük bir öneme sahiptir.~Sürekli artan yüksek veri hız taleplerinden dolayı, operatörler geleneksel ağ yapısının ötesinde çözümler aramaya başlamıştır. Heterojen ağlar, multimedya servislerinin ve uygulamalarının gerektirdiği yüksek veri hızlarını sağlama potansiyeline sahiptir. Bu tezde, heterojen ağlar için çok önemli bir problem olan girişim problemi ele alınmaktadır ve güç kontrolü tekniklerine dayalı çözümler önerilmektedir. Onaylaşım algoritmalarının doğal olarak sahip olduğu, amaç işlevinden bağımsız çalışabilme, adillik gibi avantajları kullanarak, heterojen ağlarda kullanılmak üzere güç atama algoritmaları tasarlanmıştır. Bu tez içerisinde, üç tane özgün, dağıtık ve özdüzenleyen güç kontrol algoritması sunulmaktadır. Literatürdeki yaklaşımların aksine, kanal kazançları üzerine anlık veya istatistiksel ölçümler güç ataması sırasında gerekmemektedir. Yakınsama analizleri, önerilen algoritmaların adillik kısıtlamasının göz önünde bulundurulduğu durumlarda, kusurlu kanal yapısı altında bile optimal sonuçlara ulaştığını göstermektedir. Ayrıca, gerçekleştirilen kuramsal analizler, önerilen algoritmaların kararlılık özelliklerinin farklı spektrum atama durumlarında korunduğu-nu göstermektedir. Kapsamlı benzetim çalışmaları, kuramsal analizleri desteklemektedir ve önerilen algoritmaların genel ağ performansını önemli ölçüde iyileştirdiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The resource allocation problem is crucial for unveiling the potential of heterogeneous networks. The demand for higher data rates from an increasing number of devices compels the operators to look for solutions beyond the traditional network architecture. Heterogeneous network architecture is a promising solution to provide data rates required by the emerging applications and high-speed multimedia services. In this dissertation, we focus on the interference management for heterogeneous networks which is a major problem to be resolved and propose solutions based on power control techniques. We utilize the inherent advantages of consensus algorithms such as non-essentially of objective functions and fairness to design power control algorithms suitable for the task of resource allocation in heterogeneous networks. In this dissertation, several novel, distributed and self optimized power adjustment algorithms are proposed. Contrary to the approaches in the literature, the instantaneous or statistical measurements on channel gains are not required during the power adjustment process. The convergence analyses reveal that the proposed algorithms achieve optimum solution for the power allocation problem with fairness constraints, even under a setup with imperfect communication links. Furthermore, the theoretical analyses show that the convergence properties of the proposed algorithms are preserved under different spectrum allocation schemes. The numerical analyses are in agreement with the theoretical analyses and demonstrate significant improvement in terms of overall network performance.