A two-stage joint inventory and pricing game with capacity commitment
Kapasite taahhütlü iki seviyeli envanter ve fiyatlandırma oyunu
- Tez No: 459440
- Danışmanlar: PROF. DR. TANER BİLGİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tezde iki seviyeli bir kapasite, üretim ve fiyatlandırma oyunu incelenmektedir. İki satıcı birinci dönemde aynı anda belirli bir kapasite yatırımı yaparlar. Bu kapasite ikinci dönemde karşılaşacakları rastgele talebi karşılamak için üretebilecekleri miktarı kısıtlar. İkinci dönemde ise satıcılar talebi karşılarken fiyatlandırma ve üretim kararı vermektedirler. Bu oyunun iki dönem için dengeleri incelenmektedir. Birinci dönem kapasite kararlarının ikinci dönem üretim ve fiyatlandırma kararları ile etkileşimi incelenmekte ve oyunculara en uygun fiyatlandırma politikaları önerilmektedir. Birinci dönemde verilen kapasite kararlarının ikinci dönem denge noktaları üzerindeki etkileri hesaplamalı olarak da incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a two-stage capacity, inventory, and pricing game is studied. Two competing vendors make a capacity commitment to invest in the first stage. This capacity limits how much they can produce in order to meet random demand in the second stage, where they decide on quantities and prices simultaneously. The equilibria are analyzed for both stages of the game. The interaction between first stage capacity decisions and second stage joint quantity-pricing decisions is explored. The recommended pricing policies are determined for both players. A computational method is pursued in the numerical analysis of how the first stage capacity decisions impact the second stage equilibria.