Sosyal bir olgu olarak boşanmanın nedenleri ve sonuçları
The reason and consequences of the divorce as a social fact
- Tez No: 459484
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER CİRHİNLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Evlilik, iki bireyin bir araya gelerek aile oluşturmak için attıkları adım, topluma yarar sağlayan sosyal bir olgudur. Aile, toplumun oluşumunda büyük bir öneme sahiptir. Dolayısıyla aileyi oluşturan bireylerin yaşam tarzları, eğitimleri, evlilik süreçleri, evliliğe karşı sorumlulukları, aileyi ayakta tutma çabaları birey için aynı zamanda toplumun düzenini belirleyecektir. Boşanma ise, toplumun en küçük yapı birimi olan aile içinde küçük ama gittikçe artan sorunların sonucunda karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada evlilik kurumunun, geçmişten günümüze içinde bulunduğu durumu, bu kuruma destekleyici teorileri, bu teorilerin ışığında evliliklerin olumsuz sonuçlanmasının ortaya çıkması, boşanmaların sebepleri ve sonuçları incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde aile, evlilik, boşanma olguları kavramsal boyutta aktarılmış, bu olgular arasındaki bağlantılara yer verilmiştir. Ayrıca boşanmanın nedenleri ve sonuçları detaylı bir şekilde tartışılmıştır. Araştırmanın ikinci bölümünde ise, boşanmış kişilerle yapılan mülakatları içeren, boşanmanın neden ve sonuçları birebir yapılan mülakatlar ile incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde, kavramsal araştırmalar ve yapılan mülakatlar sonucunda elde edilen bulguların yorumlanması yapılmıştır. Değerlendirme ve sonuç kısmına yine bu bölümde yer verilerek tez sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Marriage is a step taken by two oppositesexes in order to found a family, and it is a social fact that benefits to society. Family is of great importance in the formation of a society. Thus, individual's life styles, education levels, marriage processes, responsibilitiesfor marriage and efforts to maintain family will also determine the social order. On the other hand, divorce is a result of little but increasingly growing problems within the family that is the smallestunit of a society. This study aims to analyze marriage institution from past to present, the theories that support this institution, occurrence of the failed marriages in the light of these theories, and the reasons and results of divorces. The first part of the study handles the phenomena of family, marriage and divorce in the conceptualdimension, and includes the relation ships between the sephenomena. In addition, the reasons and results of divorce were discussedindetail. The second part of the study tries to analyze the reasons and results of divorce with one-on-one interviews, including those implemented with divorced people. In the third part of thestudy, the findings obtained from concep tual research and implemented interviews were discussed. This part also includes the discussion and result parts.