Uluslararası politik ekonomi bağlamında yenilenebilir enerji politikaları: Desertec projesi örneği
Renewable energy poli̇ci̇es in the context of internati̇onal poli̇ti̇cal economy: The case study Desertec project
  1. Tez No: 459503
  2. Yazar: YASEMİN BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LATİF PINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politik ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada ekonomik kalkınmayla birlikte gittikçe artan enerji ihtiyacı ve bunun karşılanmasında yenilenebilir enerjinin önemini güncel veriler ışığında açıklanırken, Avrupa'nın enerji ihtiyacının yenilenebilir kaynaklarla karşılanmasını amaçlayan, asrın projesi olarak adlandırılan Desertec Projesi ve olası etkileri tartışılmıştır. Fosil yakıtların kullanımındaki artış, küresel ısınmanın yükselmesine ve çok yakın zamanda gerçekleşmesi muhtemel bir iklim değişikliğine sebebiyet vermiştir. Dolayısıyla sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasıve aynı zamanda insanın da tabiatın da zarar görmediği bir yaşam için dünyanın enerji ihtiyacını karşılama hususundaki temel yapı değiştirilmelidir. Enerjinin üretimi ve kullanımı geri dönüşü olmayan zayiatlara ve tahribatlara neden olmamalıdır. 1970'deki petrol krizi sonrası enerji kaynaklarının kullanımı ve enerji arzının güvenliğine yönelik çalışmalar giderek artmış ve bu konulardaki politika arayışları hız kazanmıştır. Uluslararası Enerji Ajansı 2010-2035 yılları arasında gelişmiş ülkelerde enerji ihtiyacının %93 oranında artacağını ve bunun yeni enerji politikalarında 30 trilyon dolarlık yatırım hedeflenmesi gerektireceğini belirtmektedir (Buntaine, Pizer, 2014: 544). Güneş ve rüzgâr enerjisi gibi yenilenebilir yeni enerji kaynaklarının, geleneksel fosil yakıtların yerini aldığını görmekteyiz. Yenilenebilir enerji kaynaklarının başatolduğu bir gelecek bizi beklemektedir. Son yıllarda yenilenebilir enerjideki artış yüksek olmakla birlikte bu durumun adil büyümeyi de teşvik etmesi öngörülmektedir. Kaynağı petrol olan ekonomiler petrol kapitalizmine veya fosilizme yol açarlar. Güneş ve rüzgâr enerjisi de yeşil kapitalizm için imkân sunmaktalar ve yeşil enerji olarak adlandırılan kaynakların fiyatları düşmektedir. Bu bağlamda, çöl enerjisi gücünden faydalanma projesi olarak adlandırılan Desertec'in, büyük ekonomik ve siyasi etkileriyle birlikte çevresel ve enerji politikası olarak bir dizi fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Desertec projesi Avrupa Birliği (AB) ileKuzey Afrika ve Ortadoğu (MENA) için yeni bir enerji arzı oluşturma amacını taşımaktadır. Kuzey Afrika çöl alanları Avrupa, Kuzey Afrika ve
Özet (Çeviri)
In this study, Desertec Project which is called the project of the century and aiming at meeting the European energy needs with renewable resources, and its possible effects are discussed while explaining the importance of renewable energy when meeting the increasing energy demand with economic development in the light of recent data. The increase in the use of fossil fuels has led to increase in global temperature and the imminent danger of climate change in the very near future. Therefore the basic structure for meeting the world's energy needs is to be changed for the achievement of sustainable developmentand at the same time for a better life in which neither human nor nature suffers. The production and use of the energy should not cause irreversible damage or destruction. After the oil crisis in 1970, the use of energy resources and the work on the security of energy supply increased and the search for policies in these areas accelerated. International Energy Agency, it states that the energy needs of becomes for the developed countries between 2010 and 2035 will increase by 93% and this will require a target investment target of 30 trillion dollars in new energy policies We see that renewable new energy sources such as solar and wind energy taking the place of traditional fossil fuels. A future where renewable energy sources dominates is waiting for us. It is envisaged that in recent years, with the high increasing in renewable energy, this situation should also encourage fair growth. Economies with oil as their source lead to oil capitalism or fossilization. Solar and wind energy also provide opportunities for green capitalism, and the prices of so-called green energy are falling In this context, Desertec which is called desert power exploitation project, is thought to provide a number of benefits as environmental and energy policy with its great economic and political impacts. The Desertec project has the goal to create a new common energy supply for Europe (EU) North Africa and the Middle East (MENA). A fraction of the area of the North African desert would theoretically be sufficient to meet substantial energy needs of Europe, North Africa and the Middle