The effect of job involvement on organizational commitment
İşe bağlılığın örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 459504
  2. Yazar: ADEL OMER ABOSRRA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OZAN BÜYÜKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı çalışanların işe bağlılıklarını ve örgüte bağlılıklarını ölçmek ve işe bağlılığın örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini belirleyebilmektir. Bu amaç kapsamında Libya'daki tıp alanında hizmet veren bir laboratuvardaki 200 çalışandan veriler anket yöntemi aracılığıyla elde edilmiştir. Hipotez testlerinde regresyon analizinden yararlanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, işe bağlığın duygusal bağlılık ve normatif bağlılık üzerinde pozitif yönlü ve anlamlı bir etkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Buna karşılık, işe bağlılığın devam bağlılığı üzerindeki etkisinin anlamsız olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the job involvement and organizational commitment of employees and to determine the effect of job involvement on organizational commitment. For this purpose, data for the sample was collected from 200 employees working in a laboratory in the field of medicine in Libya via survey method. Regression analyses were conducted to test the hypotheses. As a result of the study, it was determined that job involvement has a positive and meaningful effect on affective commitment and normative commitment. On the other hand, it has been found that the effect of job involvement on continuance commitment is meaningless.