Çok atlamalı kablosuz algılayıcı ağlar için dağıtık bir eşzamanlama tekniğinin deneysel incelenmesi
Design and experimental evaluation of a distributed time synchronization technique for multi-hop wireless sensor networks
- Tez No: 459544
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TAVLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Genelde tüm haberleşme ağları, özelde ise Kablosuz Algılayıcı Ağlar (KAA), sağladıkları hizmetlerin sıkı gereksinimlerini yerine getirebilmek için eşzamanlamaya ihtiyaç duyarlar. KAA'larda eşzamanlama birden çok amaç için gereklidir (örneğin, uyuma-uyanma çizelgelemesi, olay tespit etiketlemesi). Literatürde KAA'lar için çeşitli eşzamanlama protokolleri önerilmiş ve bunların bazıları da deneysel olarak test yataklarında sınanmıştır. Fakat, KAA'larda çok-atlamalı eşzamanlama deneysel olarak hiç incelenmemiştir. KAA literatüründeki bu açıklığı kapatmak amacıyla bu çalışmada özgün bir eşzamanlama tekniğinin tasarım ve gerçeklemesi sunulmuştur. Ayrıca, önerilen tekniğin başarımı doğrudan deneylerle irdelenmiştir. Sonuçlarımız önerilen tekniğin üstün başarısını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
All communications networks, in general, and Wireless Sensor Networks (WSNs), in particular, need time synchronization for fulfilling the stringent requirements of the services they are providing. Time synchronization in WSNs is needed for multiple purposes (\emph{e.g.}, sleep-wakeup scheduling, event detection annotation). In literature, various time synchronization protocols for WSNs are proposed and some of these designs are evaluated in experimental testbeds. However, multi-hop time synchronization in WSNs have never been investigated experimentally. Therefore, to fill the gap in the WSN literature, in this study, we present the design and implementation of a novel time synchronization technique. Furthermore, we investigate the performance of the proposed technique through direct experimentation. Our results reveal the superior performance of our technique.