Elektronik destek sistemlerinde gerçek zamanlı tehdit radar parametreleri çıkarımı
Real time threat radar parameter extraction in electronic support systems
  1. Tez No: 459545
  2. Yazar: İSMAİL EMRE ORTATATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Elektronik destek sistemleri için en önemli ve temel görevlerden biri, radar işaret parametrelerinin çıkarımıdır. Bu parametrelerin analiz edilmesi, elektronik harp sistemlerinde tehdit radarın karakteristik özelliklerinin tespit edilmesi ve sınıflandırılması açısından önem arz etmektedir. Darbe tanımlama kelimesi (DTK) olarak adlandırılan bu parametreler darbe geliş zamanı (TOA), darbe genişliği (PW), darbe genliği (PA), frekans (RF) ve geliş açısı (AOA) olarak sıralanabilir. Elektronik harp sistemlerinde elektronik taarruz (ECM) tekniklerinin gerçekleştirilebilmesi için radar ikaz alıcısı (RWR) ve elektronik destek (ESM) sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır. Taarruz tekniklerinin gerçek zamanlı olarak gerçekleştirilebilmesi için alıcı antenler tarafından algılanan işaretlerin, parametre çıkarıcı bloğunda işlenerek tehdit radarların DTK'larının bulunması ve tehdit radarın kimliklendirilmesi gerekmektedir. Bu tez çalışmasında TOA, PW, PA, RF ve AOA gibi en temel DTK parametreleri farklı SNR durumları için FPGA ortamında geliştirilen sinyal işleme algoritmalarıyla gerçek zamanlı olarak çıkarılmış ve sonuçlar hata analizleriyle beraber verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Extraction of the radar signal parameters is one of the most important and fundamental tasks for the electronic support systems. Analysing of these parameters in electronic warfare systems is significant for recognizing and classifying of the characteristics of the threat radar emitters. The parameter list is called as pulse descriptive word (PDW) and these can be sorted mainly as time of arrival (TOA), pulse width (PW), pulse amplitude (PA), frequency (RF) and angle of arrival (AOA). In electronic warfare systems, radar warning receiver (RWR) and electronic support measures (ESM) systems are needed in order to perform electronic counter measures (ECM) techniques. PDW of thethreat radars must be found by processing the signals that are received by the antennas in the parameter extractor module so that these techniques can be executed in realtime. In this thesis, basic PDW parameters are extracted in real time and compared for different analysis scenarios on FPGA. The results are given with error analysis.