Türkiye'de muhafazakâr ideolojinin temelleri: Millet Dergisi (1942-1944)
The foundations of conservative ideology in Turkey: The Millet Journal (1942-1944)
- Tez No: 459748
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ATILGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Journalism, Political Science
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma, 1942-1944 arasında yayınlanmış Millet dergisi üzerinden, Türkiye'de muhafazakâr ideolojinin biçimlenişinin nasıl bir siyasal proje ortaya koyduğunu ve hangi ideolojik örüntüler aracılığıyla bu projenin payandasını oluşturduğunu konu almaktadır. Bu çalışmanın temel sorunsalı, muhafazakâr ideolojinin toplumsal-tarihsel kökenini, Türkiye'de muhafazakâr ideolojinin gelişiminde bir dönemeç noktası olarak nitelenecek 1940'lar momentinde, kendini milliyetçi muhafazakâr ve Anadolucu olarak tanımlayan Millet dergisi çevresinde şekillendiği biçimiyle çözümlemektir. Bu çözümleme, John B. Thompson'ın önerdiği derin yorumsamacılık yöntemi, Neal Wood ve Ellen Meiksins Wood'un Batı siyasal düşüncesinin tarihini ele alırken kullandıkları“siyasal düşüncenin toplumsal tarihi”yaklaşımı ile desteklenerek kullanılmıştır. Millet dergisinin içeriği, derginin çıktığı 1942-1944 yılları zarfında Türkiye'de etkin olan toplumsal dinamiklerle ilişkili olarak analiz edilmiştir. Ayrıca Millet dergisinde işlemiş olan ideolojik örüntüler, çalışmadaki ideoloji çözümlemesinin temelini oluşturan beş soru çerçevesinde yürütülmüş, dergiden çıkarılan temalar, bu beş soru çerçevesinde değerlendirilmiştir. Son olarak dergiden çıkarılan ideolojik öğelere dair bir yeniden yorumlama yapılmış, Millet dergisinin içerdiği muhafazakâr ideoloji içinde ne ölçüde süreklilik arzettiği konusu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the Millet magazine published between 1942-1944 and through it tries to see how the formation of conservative ideology in Turkey took on a political project and provided support for that project via certain ideological patterns. The main problematique of this study is to analyse the sociohistorical origins of conservative ideology in Turkey in the moment of 1940s, described as a turning point in the course of development of conservatism in the country, through Millet magazine which can be labeled as nationalist conservatist and Anatolianist. This analysis follows the depth hermeneutics method proposed by John B. Thompson, enriching it by the“social history of political thought”approach put forward by Neal Wood and Ellen Meiksins Wood. The content of Millet magazine is analysed in relation with the intellectual and social dynamics in Turkey in the years of 1942-1944. The ideological patterns employed in the content of the magazine is examined with regard to five questions which make up the foundations of the ideology analysis in the study and the themes derived form the magazine is evaluated on the basis of these five questions. Finally, a re-interpretation of the ideological elements in the magazine is attempted and a debate on whether these elements continue to be part of conservative ideology in Turkey is initiated.