Klemantin mandarininde GA3 yaprak gübresi sıvı ve toz deniz yosunu özü uygulamalarının verim ve kalite üzerine etkileri
- Tez No: 45995
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT YEŞİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Akdeniz üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünde yürütülen bu çalışmada, Klemantin mandarininde verim ve kaliteyi arttırmak için deniz yosunu özü ile GAa-deniz yosunu özü, GAa-Fe şelat, GAî-yaprak gübresi kombinasyonları uygulanmış ve aşsağıdaki sonuçlar elde edi lmişt ir. 1. Ağaç başına verini bakımından deniz yosunu özü uygulamaları (ANE ve EME) her iki uygulama yılında en yüksek verimi, vermişlerdir. 2. GA3 içeren uygulamaların vegetatif gelişmeyi arttırdığı, bu uygulamalarda verimin düşük olduğu saptanmıştır. Ancak bu durum ağaçların genç olmasından kaynak lanabi lir. 3. Deniz yosunu özü uygulamalarında, her iki, uygulama yılında da ağaç başına verimin en yüksek olması yanında, taç hacmin de diğer uygulamalara göre önemli bir artış olduğu belirlenmiştir. 4. Meyve tutum oranı-, aijaç başına düşen verime paralellik göstermiştir. 5. Pazara uygun meyve ağırlığı bakımından, deniz yosunu özü uygulamaları oldukça başarılı sonuçlar vermiştir. 6. Kontrol ve GA3*YG uygulamalarında çekirdek sayısı diğer uygulamalara göre daha yüksek bulunmuştur. 7. Meyve uzunluğu, meyve genişliği, meyve indeki, i, meyve kabuk kalınlığı meyvedeki dilim sayısı, % usare, % asit, % S.Ç.K.M., c.. Ç. K. M. /As i t oranı, kabuğun meyve 61etine bağlılığı, boyunluluk, meyve dış görünüşü, meyve şekli, meyve et tekstürü ve meyve orta eksen açıklığı bakımından uygulamalar arasında farklılık saptanamamı ş.t ı r. 62
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study carried out at the University of Akdeniz, Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, seaweed extract with GAa-seaweed extract, GAs+Fe chelate, GA3*foliar nutrient combinations were applied to increase the yield and quality of Clementine mandarins can be summarized as fol lows: 1. In terms of yield per tree, seaweed extract applications (ANE and EMF) gave the highest yield in comparison with other applications in each of two years. 2. The applications including GAs increased vegetative growth, but decreased fruit yield. However. this could have been because of the trees being young. 3. It was found that, applications with seaweed extracts also increased the volume of the tree crown significantly when compared to other applications. A. There was a positive correlation between fruit set and yield per tree. 5. In terms of marketable fruit weight, succesfull results were obtained from the seaweed extract appl i cat i ons. 6. Number of the seed in the control and the control +fol iar nutrient applications was higher than other applications. 7. In general, the effect of all of the treatments on fruit diameter and lenght, index, peel thickness. 63number of segments, percentage of the fruit juice content, percentage of the citric acid, percentage of the total soluble solid, total soluble solid/ citric acid ratio and most of the pomological characteristics was not significant. 64