Bıldırcınlarda çeşitli verim özelliklerine ait genetik parametreler
  1. Tez No: 45994
  2. Yazar: ERDAL YAYLAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAGIP TIĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
5. ÖZET Bu çalışma ile, Japon bıldırcınlarının canlı ağırlıklarına ait genetik parametrelerin tahmini amaçlanmıştır. Ana ve babalarına göre kodlanan döller, çıkıştan itibaren 6. haftaya kadar, haftalık olarak tartılmışlar dır. Kalıtım derecesi, genetik, çevresel ve fenotipik korrelasyonlar, 42 baba ve 141 anadan olma, 1052 dölde tahmin edilmiştir. Söz konusu parametrelerin tahminleri akrabaların benzerliklerinden yararlanarak gerçekleştirilmiştir. Çeşitli çağlar arasındaki canlı ağırlıklara ait tüm fenotipik korrelasyonlar pozitif tabiatlı bulunmuştur. Tartım dönemleri birbirinden uzaklaştıkça korrelasyonun büyüklüğü de azalmıştır. Genetik korrelasyonlar da, fenotipik korrelasyon gibi, aynı yönde ve daha büyük tahmin edilmiştir. Canlı ağırlıklar arasındaki çevresel korrelasyonlar genetik ve fenotipik korrelasyonlardan daha düşük bulunmuştur. Kalıtım derecesi çıkışta, ana varyans unsurlarından yapılan tahminde anasal etkiler nedeniyle oldukça yüksek çıkmış ve yaşın ilerlemesiyle birlikte azalma gözlenmiştir. Kalıtım derecesi tüm çağlarda orta seviyede tahmin edilmiştir. 30
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY In this study, the weights of a generation of Japanese Quail were measured in order to estimate the genetic parameters of body weight from hatch to the 6th week of the growth. Heritability, genetic, environmental and phenotypic correlations were calculated using 1052 offsprings obtained from 42 sires and 141 dams. Parameters of body weights were estimated from variance components. All phenotypic correlations between weights at various ages were positive, with a generally decreasing magnitude as the interval between weighing increased. Genotypic correlations were larger and followed the same general trend as phenotypic correlations. However, environmental correlations were lower than genotypic and phenotypic correlations. Heritability of body weight at hatch from between female component reflected a large maternal influence rapidly declining with age. At other ages heritability estimates of body weight were generally at moderate levels. 31