Antalya yöresi ballarında polen analizi
Pollen analysis in honey samples from the Antalya Region
- Tez No: 45997
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA GÖKÇEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
5. ÖZET Çalışma alanı olarak Antalya il ve ilçe sınırları içinde 25 farklı istasyon seçildi. Ballar Kemer, Kumluca, Finike, Demre, Kaş, Serik, Manavgat, Alanya, Korkuteli, Akseki, Elmalı ilçeleri ile Antalya merkezine bağlı Saklıkent ve Çakırlar yörelerinden alındı. Bunlar üzerinde polen analizleri yapılarak dominant, sekonder, minör ve eser oranda bulunan polenler saptandı. Bal örneklerimizde 10 gram baldaki toplam polen sayısı 61 ile 218626 arasında değişti. Herbir bal örneğindeki farklı taksonlara ait polen çeşidi sayısı 14 ile 38 arasında bulundu. Bal örneklerinde polen sayısı bakımından en zengin olan faıuilyalar Apiaceae, Asteraceae, Fabaceae, Lamiaceae, JRosaceae'dir. Polen çeşitliliğinin fazla olmasının nedeni, örnek toplanan alanların birbirinden farklı coğrafik konuma ve farklı iklim özelliklerine ve bu yüzden de zengin bir bitki örtüsüne sahip olmasıdır. Aplaceae familyasına ait türler Elmalı, Korkuteli, Demre, Akseki ilçelerinden alınan 5 örnekte dominanttır. Raphamıs xaphanistrum Elmalı ve Kaş ilçelerinden alınan ballarda, Cxxslum ve Eucalyptus Manavgat ilçesi ballarında Plantago Gündoğmuş, Dlmus'ta Alanya ilçesinden alınan bal örneğinde dominant oranda tesbit edilmiştir. Çalışmamız sonucunda Elmalı, Korkuteli, Akseki, Saklıkent gibi yüksek rakıma sahip yerlerden alınan bal örneklerinde Astragalus, Thymus, Mentha ve Aplaceae taksonlarma ait polenlerin daha fazla bulunmuş, Fraxinus polenleri de gözlenmiştir. Bu durum yayla ballarının ayırdedilmesinde önemli bir göstergedir. Yayla ballarında bu taksonlara ait polenlerin bulunuşu, yayla ballarına sahil ballarına göre farklı renk, tat ve koku vermektedir. Kaş, Kumluca, Finike, Kemer, Serik, Manavgat, Alanya gibi sahil bölgelerinden alınan ballar ise özellikle Citrus, 65Sarcopoterium splnosum, Prunus, Fxcus, Sallx, Arbutus andxachne ve Lonlcera. taksonlarma ait polenlerin bulunması ile karakterize olmaktadır. Antalya'da yaygın olarak bulunan Citrus türlerinin baldaki polen frekansına yansıması Antalya' nm narenciye balı üretiminde önemli bir yeri olduğunu göstermektedir. Ayrıca yöresel bir temelde bal florasını test etmenin, değişik yörelerden alınan bal örnekleri arasındaki farklılığı belirlemek açısından önemli olduğu vurgulanmıştır. 66
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY Honey samples were taken from 25 different localities around Antalya and most of its provinces. Honey samples examined in this study came from Kemer, Kumluca, Finike, Demre, Kaş, Serik, Manavgat, Alanya, Korkuteli, Akseki, Elmalı provinces and Saklıkent and Çakırlar districts of Antalya city. By performing pollen analysis on these samples predominant, seconder, minor and rare pollens were determined. The frequency of pollens within 10 gr honey samples ranged from 61 to 218626 among the samples studied. Total number of plant taxa represented within each sample were between 14 and 38. Aplaceae, Asteraceae, Fabaceae, Xamiaceae and Rosaceae had the highest number of pollens in the honey samples. High diversity of pollen types within honey samples are due to high diversity of plant species growing in the region. This, of course, is closely related to different geographic localities and different climatic zones in the sample sites. Pollens of Aplaceae family are predominant on the five honey samples taken from Elmalı, Korkuteli, Demre and Akseki. Raphanus raphanistrum pollens were observed to be predominant types in Elmalı and Kaş honey samples, whereas Clxsium and Eucalyptus pollens were predominant in Manavgat, Plantago in Gündoğmuş and Ulmus in Alanya samples. Astragalus, Thymus, Mentha and Aplaceae taxa were represented by high number of pollens in the honey samples from high elevations such as Elmalı, Korkuteli, Akseki and Saklıkent. Fraxinus pollens, although minor to rare, were also present in these high elevation samples. These are important properties to distinguish between high elevation honeys from low elevation samples. Such properties give a 67peculiar colour, taste and odour to high elevation honey. Low elevation honey samples such as those from Kaş, Kumluca, Finike, Demre, Kemer, Serik, Manavgat and Alanya are characterized by the presence of Citrus spp., Sarcopoterium spinosum, Pxrunus, Ficus, Salix, Arbutus andrachne and Lonxcera. The findings that pollens of Citrus species are found in the honeys of low elevation sites suggest that Citrus honey occupies, an important place in the total honey production at low elevation areas of Antalya region. It is emphasized that performance of pollen analyses in honey samples at local level is a key to distinguish between different honey samples from different localities. 68