Demir eksikliği anemisinde tedavinin ghrelin ve hepsidin düzeylerine etkisi
The effect of treatment on ghreline and hepsidin levels in iron deficiency anemia
  1. Tez No: 460031
  2. Yazar: HALİL CANSUN KILINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRGÜL ÖNEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Anemi dünya çapında bir halk sağlığı sorunudur. En sık görülen anemi nedeni demir eksikliği anemisidir. Demir eksikliği anemisi (DEA) tedavisi basit gibi görünse dahi özellikle oral demir tedavisine uyumda problemlere sık rastlanır. Tedavi sürecinde kilo alımı hastaların ilaçları düzenli kullanmaması ya da bırakmasına neden olan önemli bir sorundur. Ghrelin iştah ve kilo alımı, hepsidin ise demir metabolizması ile ilgili son yıllarda araştırılan parametrelerdir. Ghrelin mide fundusundan salgılanan, açlık hissini uyaran bir hormondur. Merkezi ya da periferal yoldan iştah ve gıda alımını arttırır. Hepsidin, bağırsaktan demir emiliminin bir homeostatik düzenleyicisidir. Çalışmamızda DEA tedavisinde ghrelin ve hepsidin düzeylerindeki değişimleri araştırarak, DEA'de görülen çok sayıda semptomu ve tedavi sırasında yaşanan kilo alımı ilişkili uyum problemlerini açıklamaya katkı sağlayacak bilgiler edinmeyi umuyoruz. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Düzce Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Ekim 2015 - Ekim 2016 tarihleri arasında Dahiliye ya da Hematoloji polikliniğine başvuran, 18 yaş üzeri, WHO veya Türk Hematoloji Derneği kriterlerine göre demir eksikliği anemisi (Hgb değeri kadınlarda
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: Anemia is a global health problem. The most common cause of anemia is iron deficiency anemia. Even if iron deficiency anemia (IDA) treatment seems to be simple, problems in compliance with oral iron therapy are frequently seen. It has been shown that medications are not used regularly or discontinued due to weight gain during the treatment process. Ghrelin and hepcidin are recently investigated parameters related to appetite associated with iron deficiency . Ghrelin is a hormone secreted from the fundus of stomach, which signals hunger to the brain. It increases appetite and food intake through the central or peripheral route.Hepcidin is a homeostatic regulator of intestinal iron absorption. We hope that our study will provide information that will contribute to clarifying the numerous symptoms seen in IDA and the compliance problems associated with weight gain during treatment. Material and Methods: 120 patients, aged >18 years, who referred to Düzce University Training and Research Hospital Internal medicine or Hematology clinics between October 2015 and October 2016 and diagnosed iron deficiency anemia according to WHO or Turkish Society of Hematology criteria (Hemoglobin values of