Polimerlerin kompozitlerde kullanımı
- Tez No: 46004
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Kompozit malzemeler konvansiyonel malzeme grupları olan metal-alaşımlar, polimerler ve seramikler arasındaki herhangi bir kombinasyonla oluşturulabilirler. Bu tez çalışmasında polimerik malzemelerin kompozitlerde kullanımı konusunda mevcut literatürün bir kısmı derlenmiştir. Bölüm 1, polimerik malzemeleri genel olarak tanımlar. Bu bölümde ayrıca geniş tabanlı olarak polimerik malzemelerin sınıflandırılması da verilmiştir. Bölüm 2' de polimerlerin moleküler bazda mikro yapıları ve moleküler yapının mekanik özellikler üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Çeşitli özellikleri değiştirmek veya kompozit oluşturmak üzere polimerlere yapılan katkı tipleri Bölüm 3 'de verilmiştir. Bu bölüm ayrıca bazı kompozit üretim metodlarını da kısaca tanımlar. Bölüm 4' de çeşitli kompozitlerin özellikleri ve bunların mühendislik uygulamalarındaki kullanımları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Composite materials are made by bringing the conventional materials, metals-alloys, polymers and ceramics, together in various combinations. In this study some of the present literature on the use of polymeric materials in composites is reviewed. Chapter 1 describes the polymeric materials in general. A classification of polymeric materials on a broad base is also given in this chapter. In Chapter 2, the microstructure of polymers on molecular-base is introduced and the effects of molecular structure on the mechanical properties are discussed. The types |Of additives introduced into polymeric materials with the purpose of either changing certain properties or producing composites are given in Chapter 3. This chapter also briefly describes some production methods of composite materials. In Chapter 4, properties of some composite materials and their use in engineering applications are considered. II