Kökboya bitkisinin üretim teknikleri üzerine bir araştırma
A Study on propagation techniques and agronomic traits of rubia tinctırum L.
- Tez No: 46003
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜER YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZ KÖKBOYA ( Rubia tincîorum L ) BİTKİSİ' NİN ÜRETİM TEKNİKLERİ VE AGRONOMİK ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTİRMA Saadet Tuğrul Yüksek Lisans Tezi, Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Kasım 1995, 66 Sayfa Farklı iki lokasyona ait Kökboya ( Rubia tinctorum L. ) populasyoniarının Antalya ili, Ak. Ün. Zir. Fak. şişleme serası ve deneme alanında 1994 ve 1995 yılında çelikle ve fideyle üretim teknikleri denenmiş ve bazı agronomik özellikleri değerlendirilmiştir. Çelikle üretim için Kökboya bitkisinden alınan alt, üst ve sekonder çeliklerin farklı IBA dozlarında köklenme olanakları araştırılmıştır, incelenen özellikler; köklenme oranı, köklenen çeliklerdeki kök sayısı ve ortalama kök boylarıdır. Her özellik için üst ve sekonder çeliklerde kontrol ve IBA dozları karşılaştırmıştır. Tohumla üretimde, Kökboya bitkisinin tohumlan dört farklı ekim zamanında tesadüf blokları deneme desenine göre üç yinelemeli olarak denenmiştir. Farklı toplama materyalleri ve farklı dikim zamanlan arasındaki farklılıkları bitki boyu, kardeş sayısı, yaprak boyu, kuru madde ağırlığı gibi özellikleri incelenmiştir. Her özellik için farklı toplama materyalleri ve ekim zamanları karşılaştırmaları yapılmıştır. Çelikle üretim için yapılan değerlendirmede, her özellik için üst çeliklerin daha iyi sonuç verdiği ve 1000 ppm IBA dozunun Herki araştırmalar için dikkate alınması gereken bir doz olduğu belirtilmiştir. Kökboya bitkisinin tohumla üretim tekniğinde, Antalya koşullarında Çeşme populsyonunun Kasım dikimlerinin başarılı olduğu gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Kökboya, Rubia tinctorum L, çelik, IBA, tohum, fide, tıbbi bitki, agronomik özellikleri, ekim zamanı. JÜRİ : Prof. Dr. Süer YÜCE ^ -1- vv--^ Yrd. Doç. Sadık ÇAKMAKÇI^k^-^7 Yrd. Doç. Kenan TURGUT“”“”y *j- L
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON PROPAGATION TECHNIQUES AND AGRONOMIC TRAITS OF Rubia tinctorum L. SAADET TU?RUL M. S. Thesis, Field Crops November 1995, 66 pages Cutting and seedling of Rubia tinctorum L. collected from two different locations were tested at mist - propagation and fields of Akdeniz University Agricultural Faculty in Antalya and their some traits were investigated. Cuttings taken from izmir - Çeşme location, at third year plants were used in Antalya. Rooting efficiency of top, bottom and seconder cuttings were examined in different !BA concentrations. Investigation traits ( Treatments ) were the rooting percentages, the root numbers per cutting and the root lengths. Iba concentrations were compared for each trait at top, bottom and seconder cuttings. Seeds collected from Bademağacı location and İzmir - Çeşme location at third year plants in Antalya were used. They were sown four different terms. The plant height, number of plant tillering leaves height, days to first flowers, lenght of lateral branch, 100 - kernel weight etc, were investigated. Sowing - seasons were compared for each trait at the different locations. The data showed that top cutting gave the best results for each trait and 1000 ppm IBA appeared to be suitable. November gave the best results for izmir - Çeşme location. KEY WORDS : Rubia tinctorum L., cutting, IBA, seed, seedling, medical plants, agronomic traits, sowing - seasons. COMMITTEE : Prof. Dr. Süer YÜCE ( Adviser ) "^-^t^t^O. xc Asst. Prof. Dr. Sadık ÇAKMAKÇI ^Jh&^7 Asst. Prof. Dr. Kenan TURGUT ^}, I