Sporcularda psikolojik doğum sırası algısının farklı spor branşları açısından karşılaştırılması
The comparison of the perception of psychological birth order in athletes in terms of different sport branches
- Tez No: 460092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı sporcularda psikolojik doğum sırası algının farklı spor branşları açısından karşılaştırılmasıdır. Araştırmada ayrıca sporcuların psikolojik doğum sırası algısında cinsiyet, yaş grupları, kardeş sayısı, gerçek doğum sırası açısından anlamlı farklılıkların bulunup bulunmadığı test edilmiştir. Çalışmaya, Muğla il merkezi ve ilçelerinde düzenli olarak bir spor dalıyla uğraşan sporculardan tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen ve gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden 160 kız ve 181 erkek sporcu olmak üzere toplam 341 sporcu katılmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak White-Campbell Psikolojik Doğum Sırası Envanteri ve sporcuların sosyo-demografik özellikleri ile gerçek doğum sırası ve ilgilendikleri spor dalı bilgilerinin yer aldığı kişisel bilgi formu kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen veriler tanımlayıcı istatistik teknikleri ve hipotez testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre sporcuların psikolojik doğum sırası algısında cinsiyet açısından, kardeş sayısı açısından, gerçek doğum sırası açısından anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the perception of psycological birth order in athletes in terms of different sport branches. In this study it was also tested if there were any significant differences in the perception of psychological birth order in respect of gender, age groups, number of siblings and actual birth order. 160 women and 181 men, in total 341 athletes took part in the study who accepted to participate in the research voluntarily and were selected by random sampling among the athletes who are regularly engaged in a sport branch in Muğla city centre and its districts. The hite-Campbell Psychological Birth Order Inventory and the personal information form which includes information about the socio-demographic characteristics, actual birth order and the sport branch interests of athletes were used as data collection tools in the study . The data gathered in this study was analyzed using descriptive statistical techniques and hypotheses tests. According to the results of the research significant differences were found in the perception of psychological birth order of the athletes in respect of gender, the number of siblings and the actual birth order (p0,05).