Kadınlarda 8 haftalık zumba ve step-aerobik egzersizlerinin sağlık ilişkili fiziksel uygunluk unsurlarına etkisinin araştırılması
The investigation of the 8 weeks zumba and step-aerobics exercises on health related physical fitness parameters in women
  1. Tez No: 460093
  2. Yazar: GÖKÇE OKTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma kadınlarda 8 haftalık zumba ve step aerobik egzersizlerinin sağlık ilişkili fiziksel uygunluk unsurları (esneklik, aerobik uygunluk, kas kuvveti ve dayanıklılığı, vücut kompozisyonu), kan basıncı (sistolik, diastolik) ve dinlenik kalp atım sayısına olan etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya düzenli olarak egzersiz yapmayan, herhangi bir hastalığa ve sportif yaralanması olmayan 60 kadın gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmaya katılan kadınlar, zumba grubu (n=20, yaş: 21,30±2,29) step-aerobik (n=20, yaş: 20,60±1,42) ve kontrol grubu (n=20, yaş: 21,55±1.90) olmak üzere 3 farklı gruba ayrılmıştır. Zumba ve step aerobik gruplarına egzersiz, 8 hafta boyunca haftada 3 gün, 60 dakika süreli olmak üzere uygulanmıştır. Kontrol grubunda yer alan kadınlar ise herhangi bir egzersiz programına tâbi tutulmamıştır. Zumba, step aerobik ve kontrol grubunun egzersiz programı öncesi ve sonrası boy, vücut ağırlığı, esneklik, aerobik uygunluk (Maks 〖VO〗_2), bacak kuvveti, sırt kuvveti, kavrama kuvveti (sağ ve sol el), vücut yağ oranı, sistolik ve diastolik kan basıncı, dinlenik kalp atım sayısı değerleri alınarak gruplar arası karşılaştırma yapılmıştır. Verilerin analizi için SPSS (18.0) programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdikleri gözlemlenmiştir. Bu yüzden grupların ön ve son test değerlerinin karşılaştırılmasında Paired t testi kullanılmıştır. Ortalama fark için yüzdelere (%) bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out to examine the effect of 8-week zumba and step aerobics exercises on health-related physical fitness components (flexibility, aerobics fitness, muscle force and endurance, body composition), blood pressure (systolik, diastolic) and heart rate. 60 woman volunteers, who don't regularly exercises and have any illnesses and sportive injuries, attended this study. The women attending the study were divided into three groups as zumba group (n=20, age: 21,30±2,29), step-aerobics (n=20, age: 20,60±1,42) and control group (n=20, age: 21,55±1.90). Exercises were applied to zumba and aerobics group for eight weeks and three times a week for 60 minutes. The women in control group didn't attend any exercise program. Before and after exercise program, height, weight, flexibility, aerobics fitness (Maks 〖VO〗_2), comparison among the groups were made by taking into consideration leg and back strenght, dominant hand grip, body fat rate, systolic and diastolic blood pressure, heart rate values. SSPS (18.0) program was used for the analysis of the data. It has been observed that the data show normal distribution. Therefore, paired t test was used for the comparison of pre and posttest values. The percentages were looked for average differences.