Psoriasisde biyolojik ajan tedavisi ile nötrofil lenfosit oranı değişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of neutrophil lymphocytes ratio changing with biotic agent treatment in psyriasis
  1. Tez No: 460168
  2. Yazar: ZEYNEP YAZICI ÜNĞAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP TOPKARCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş ve Amaç. Psoriasis toplumda sık görülen, çeşitli komorbiditelerin eşlik ettiği kronik inflamatuar bir hastalıktır. Psoriasis immunopatogenezinde rol alan sitokinleri hedef alan biyolojik ajanların etkinlikleri yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Nötrofil lenfosit oranı (NLR/NLO) son yıllarda sistemik inflamatuar hastalıklarda kullanımı yaygınlaşan bir belirteçtir. Biz de çalışmamızda psoriasis hastalarında biyolojik ajan tedavisi ile NLR düzeyindeki değişimi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem. Ocak 2012-Aralık 2015 arası, psoriasis polikliniğinde kayıtlı hastaların dosyaları retrospektif olarak tarandı. Biyolojik ajan tedavisi alan 18 yaş ve üzeri hastalardan en az 3 ay süresince düzenli takibi olan 72 plak psoriasis hastası çalışmaya dahil edildi. Hastaların sosyodemografik bilgileri, biyolojik ajan tedavisi öncesi ve tedavinin 3. ayında bakılan lökosit, nötrofil, lenfosit ve CRP düzeyleri ile eş zamanlı PASI skorları kaydedildi. Bulgular. Çalışmamıza dahil edilen 72 hastadan 39'u erkek (%54,2), 33'ü kadındı (%45,8). Hastaların yaş ortalaması 39,88±11,44 yıldı. Biyolojik ajan tedavisi sonrası hastaların nötrofil, NLR ve CRP değerlerinde tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı düşüş izlendi (sırasıyla p:0,001, p:0,001, p:0,001). Tedavi öncesi ve sonrası lökosit değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark görülmezken (p:0,323), PASI'de anlamlı gerileme saptandı (p:0,001). Sonuç. Biyolojik ajan kullanan psoriasis hastalarında NLR ve CRP değerlerindeki gerileme klinik iyileşme yanısıra, sistemik inflamasyonun da baskılandığını göstermektedir. Ancak bu bulguların daha geniş hasta serileri ile desteklenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte çalışmamız, bizim bilgilerimize göre psöriasis hastalarında biyolojik ajan tedavisi ile NLR arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışmadır. Anahtar Kelimeler. Psöriasis, biyolojik ajan, nötrofil/lenfosit oranı
Özet (Çeviri)
Introduction. Psoriasis is a common inflammatory disease with several comorbidities. The cytokines are essential in psoriasis immunopathogenesis. Biological agents show their efficacy targeting cytokines. The neutrophil to lymphocyte ratio (NLR) has been widely used as a determinant in systemic inflammatory diseases, recently. Current study aims to evaluate the NLR change following the treatment with biological agents among psoriasis patients. Material and Method. The patient files registered in psoriasis outpatient clinic between January 2012 and December 2015 were evaluated retrospectively. Patients with plaque psoriasis above 18-year-old age in whom a biological agent was administrated and had a follow-up for at least 3 months were included. The socio-demographic data of the patients and leukocyte, lymphocyte and CRP levels together with the concurrent PASI scores noted both prior to the biological agent treatment and in the third month following the treatment were recorded. Results: 39 of the patients were male (54,2 %) and the 33 of them were female (45,8 5). Mean age of the 72 patients was 39,88±11,44. A statistically significant decrease was observed in the neutrophil, NLR and CRP values following the biological agent treatment: p 0,001; p 0,001; p 0,001, respectively. While there was not a statistically significant difference in the levels of leukocyte before and after the treatment (p 0,323). Significant regression was observed in PASI (p 0,001). Conclusion. The regression seen in NLR and CRP levels in psoriasis patients treated with biological agents demonstrated not only a clinical improvement also a decrease in systemic inflammatory response. However, findings of the current study should be supported by future studies with larger samples. Nevertheless, to our knowledge, this is the first study evaluating the relationship between the biological agent treatment response and NLR levels among psoriasis patients. Keywords. Psoriasis, biological agent, neutrophil lymphocyte ratio