SGA, AGA, LGA yenidoğanlarda kord kanındaki nesfatin-1 düzeyi ve nesfatin-1 düzeyinin doğum kilosuna olan etkisi
  1. Tez No: 460177
  2. Yazar: BURCU ARACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALİOĞLU, UZMAN HATİCE TATAR AKSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bir yenidoğanın doğum ağırlığı ve doğum ağırlığının gebelik haftası ile uyumu, neonatal mortalite ile ilgili önemli bir risk belirleyici faktördür. Buna bağlı olarak, gebelik yaşına göre küçük (SGA) ve gebelik yaşına göre iri (LGA) bebekler daha yüksek risk altındadırlar. Bu nedenle günümüzde intrauterin dönemde fetal büyüme ve gelişmeyi etkileyen faktörleri belirlemek ve fetüsün bunlardan ne derece etkilendiğini saptamak, neonatal mortaliteyi azaltma açısından kritik öneme sahiptir. Nesfatin-1 gıda alımının düzenlenmesinde rol oynadığı, leptin yolağından bağımsız bir mekanizma ile iştahı baskıladığı ve vücut ağırlığında olabilecek artışları engellediği gösterilen yeni keşfedilmiş bir hormondur. Bu çalışmanın amacı, Nesfatin-1'in bir yenidoğanın gestasyonel yaşına uygun büyümesi üzerine etkisi olup olmadığını araştırmak ve kord kanı Nesfatin-1 düzeyindeki değişimlerin doğum ağırlığını etkileyip etkilemediğini saptamaktır. Çalışmamızda Sağlık Bakanlığı Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde doğan, 30 SGA, 30 AGA, 30 LGA özelliğine sahip toplam 90 yenidoğanın ve bu yenidoğanların annelerinin değerlendirilmesi yapıldı. Çalışmaya alınan yenidoğanların annelerine yönelik olarak; yaş, gebelik sırası, kronik hastalık varlığı ve prenatal bazı değişkenleri sorgulamak amacıyla bir anket formu hazırlandı. Bu anket formları doğum öncesinde gebelere sorular sorularak dolduruldu. Yenidoğanların ise doğum şekli, doğum ağırlığı, gebelik haftası ve cinsiyetleri kaydedildi. Gruplar doğum kilosu ve gebelik haftası esas alınarak belirlendi ve hastaların sınıflandırılması Lubchenko'nun büyüme eğrilerine göre yapıldı. Tüm yenidoğanlardan kord kanında Nesfatin-1 düzeyi çalışıldı. SGA grubunda olan yenidoğanların kord kanı Nesfatin-1 düzeyleri, LGA grubundaki yenidoğanlara göre anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p = 0,037). SGA-AGA ve LGA-AGA gruplarındaki yenidoğanlar arasında ise, Nesfatin-1 düzeyi açısından anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Birth weight and birth weight of a newborn are important risk factors for neonatal mortality. Accordingly, small (SGA) according to gestational age and large (LGA) infants according to gestational age are at higher risk. Therefore, to determine the factors affecting fetal growth and development in the present intrauterine period and to determine the extent to which the fetus is influenced by them, has a critical pres- sure in terms of reducing neonatal mortality. Nesfatin-1 is a newly discovered hormone that plays a role in the regulation of food intake, an appetite suppression mechanism by leptin pathway, and inhibits increases in body weight. The aim of this study is to investigate whether Nesfatin-1 is an effect on the growth of a newborn suitable for gestational age and to determine whether changes in cord blood Nesfatin-1 levels affect birth weight. In our study, a total of 90 newborns and their newborns' mothers, who were born in the Ministry of Health Ankara Training and Research Hospital, 30 of which were SGA, 30 of which were AGA (suitable for gestational age) and 30 of which were classified as LGA, were evaluated. For the newborns' mothers who were taken into employment; Age, gestational age, presence of chronic illness and prenatal variables. These questionnaires were filled by asking questions at the beginning of the birth. Births, birth weight, gestational week and genders were recorded for newborns. Groups were determined according to the growth curves of Lubchenko based on birth weight and gestational week. Nesfatin-1 level was studied in cord blood from all newborns. Nesfatin-1 levels of cord blood of newborns in the SGA group were significantly higher than the neonates in the LGA group (p = 0.037). There was no significant difference between neonates in SGA-AGA and LGA-AGA groups in terms of nesfatin-1 level.