Romatoid artrit tanılı hastalardaki kuru göz bulgularının hastalık aktivitesi ile karşılaştırılması
Comparison of dry eye findings with disease activity in ra patients
  1. Tez No: 460195
  2. Yazar: AZİZ ÇARDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM EVREN KEMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Romatoid Artrit (RA) tanılı hastalarda kuru göz testleri ile DAS-28 hastalık aktivite skorlarını karşılaştırmak. Non-Sjögren kuru göz hastalarında klasik DAS-28 ile C-reaktif Protein (CRP) ile modifiye edilmiş DAS-28 skoru arasındaki farkı ortaya koymak amaçlanmıştır. Ocak 2016- Eylül 2016 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Göz Kliniği'ne başvuran 2010 ACR/EULAR RA tanı kriterlerine göre RA tanısını alan ve 2012 ACR kriterlerine göre Sjögren sendromu dışlanan 27-78 yaş arası 59 hastanın gözyaşı osmolarite değeri yüksek olan 59 gözü çalışmaya dahil edildi. Hastalara OSDİ anketi uygulandıktan sonra en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri (Snellen'e göre) tespit edildi. TearLab ile gözyaşı osmolarite ölçümü, anestezisiz Schirmer-1 testi yapıldı. 15 dakika bekledikten sonra flöresein ile gözyaşı kırılma zamanı (GKZ) ölçüldü. Hastalar test sonuçlarına göre kuru gözü olan ve olmayan olarak iki gruba ayrıldı. (Grup 1 kuru göz olmayan, Grup 2 kuru göz) Hastaların ESH, CRP ve Romatoloji Kliniğince hesaplanan klasik DAS-28 (ESH) ve CRP ile modifiye DAS-28 skorları hesaplanarak dosyasına kaydedildi. Hastaların 47'si kadın (%79,7), 12'si (%20,3) erkek idi. Grup 1'in yaş ortalaması (50,4) Grup 2'ye göre (56,3) anlamlı olarak düşüktü (p=0,045). Hastaların 27'sinde (%45,8) kuru göz tespit edildi. Gruplar arasında RA dışı sistemik hastalık açısından anlamlı fark yoktu. Scirmer-1 testi, GKZ ve gözyaşı osmolarite ölçümü Grup 2 de anlamlı olarak kuru göz lehine tespit edildi. OSDİ skoru açısından gruplar arasında fark yoktu. Kuru göz testlerinin üçü de ESH ve CRP ile ilişki bulunmazken klasik ve CRP ile modifiye DAS-28 skoru ile ilişkili bulundu. Kuru göz testlerinden gözyaşı osmolarite testi diğer iki kuru göz testine göre aktivite skorları ile daha kuvvetli ilişkili bulundu. DAS-28'in klasik ve modifiye formu arasında çok kuvvetli ilişki tespit edildi. Bu kuvvetli ilişkiye rağmen klasik DAS-28 ile gruplar arasında anlamlı farklılık tespit edilmedi. Fakat CRP ile modifiye DAS-28 skoru Grup 2 de istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. RA hastalarının takibinde kullanılan laboratuvar testleri (ESH, CRP) ile kuru göz testleri (Schirmer-1, GKZ, gözyaşı osmolaritesi) arasında ilişki yoktu. Hem DAS-28ESH ile hem de DAS-28CRP ile kuru göz testleri ilişkilidir. Kuru göz testlerinden gözyaşı osmolaritesi Schirmer-1 ve GKZ'nına göre DAS-28 skorları ile daha kuvvetli ilişkilidir. Gözyaşı osmolaritesi RA hastalarında aktivasyonu göstermede yardımcı parametre olarak kullanılabilir. Her iki grup arasında DAS-28ESH değerinde fark yoktu. DAS-28CRP grup 2 de istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. RA hastalarının takibinde ESH ile hesaplanan DAS-28 yerine CRP ile hesaplanan hastalık aktivite skorunun kullanılması kuru göz açısından daha uyarıcıdır.
Özet (Çeviri)
We aimed to compare DAS-28 disease activity score with dry eye tests in patients with Rheumatoid Arthritis (RA), investigate the differences between classical DAS-28 and DAS-28 modified with C-reactive Protein (CRP) scoring in the detection of non-Sjögren dry eye patients. Between January 2016 and September 2016, 59 eyes of 59 patients between the ages of 27 and 78 who were diagnosed with RA according to the 2010 ACR / EULAR RA diagnostic criteria and who excluded Sjögren's syndrome according to the 2012 ACR criteria were included in the study.59 eyes with high osmolarity of tear were included in the study. The best corrected visual acuity (according to Snellen) was determined after the questionnaire of OSDİ was done. A tear osmolarity measurement with TearLab, Schirmer-1 without anesthesia was performed. After 15 minutes of waiting, the time of tear breakage (TSR) was measured with fluorescein. Patients were divided into two groups according to their test results, with and without dry eyes. (Group 1 had no dry eyes, Group 2 dry eye). Patient's ESH, CRP values, classical DAS-28 (ESH) score calculated in Rheumatology Clinic and DAS-28 modified with C-reactive Protein (CRP) score were recorded in the file. Of the patients, 47 (79.7%) were female and 12 (20.3%) were male. The mean age of group 1 (50,4) was significantly higher than that of group 2 (56,3) (P = 0.045). 27 eyes (45.8%) of the patients were dry eyes. There was no significant difference between groups in terms of non-RA systemic disease. Scirmer-1 test, tear osmolarity measurement and GKZ was found to be significant in dry eye for Group 2. OSDI score was not different between the groups. Three of the dry eye tests were associated with classical and CRP-modified DAS-28 scores, while no association was found between ESR and CRP. Tear osmolarity test of dry eye test was more strongly correlated with activity scores than the other two dry eye test. A very strong relationship was found between the classical and modified form of DAS-28. Despite this strong association, there was no significant difference between the groups with classical DAS-28. However, the modified DAS-28 score with CRP was statistically significant in Group 2. There were no correlations between dry eye tests (Schirmer-1, GKZ, tear osmolarity) and laboratory tests (ESH, CRP) used in follow-up of RA patients. Dry eye tests are associated with both DAS-28ESH and DAS-28CRP. Tear osmolarity is more strongly associated with DAS-28 scores than Schirmer-1 and GKZ in dry eye tests. Tear osmolarity can be used as an ancillary parameter in the activation of RA patients. There was no difference in DAS-28ESH between the two groups. DAS-28CRP group 2 was statistically significantly higher. The use of CRP-mediated disease activity score in place of DAS-28, which is calculated by ESH in the follow-up of RA patients, is more meaningful for dry eye.