Tip 2 diyabet hastalarının alternatif tedavi tercihlerinin; olumlu ve/veya olumsuz etkilerinin araştırılması
Effectiveness of complementary and alternative medicine in patients wi̇th TYPE 2 diabetes
- Tez No: 460194
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE MARAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği diyabet eğitim polikliniğine başvuran medikal tedavileri düzenlenmiş ve devam etmekte olan hastaların alternatif bitkisel tedavi kullanım durumlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-yöntem: 01.09.2015 ile 01.06.2016 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Aile Hekimliği Diyabet Eğitim Polikliniğine başvuran erişkin tip 2 diyabetes mellitus hastalığı olan, takip ve tedavi altında olan 400 hasta alındı. Katılımcılara yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak hazırlanan anket formu uygulandı. Hastalar cevaplarına göre; TAT kullananlar ve TAT kullanmayanlar olarak 2 gruba ayrıldı. Tüm veriler SPSS 21.0 istatistik paket programına kaydedildi. Verilerin değerlendirilmesinde Student-t testi, Ki-kare ve Mann Whitney U testleri kullanıldı. Bulgular: Çalışmamız 400 tip 2 diyabet tanılı hastadan oluşmaktadır (194 erkek, 206 kadın). Çalışmamıza katılan hastaların yaş ortalaması 54.09±10.12 yıl olarak bulundu. Çalışmamıza alınan hastaların VKİ ortalaması 30.64±5.23 kg/m2 idi. Çalışmamıza alınan hastaların diyabet süreleri değerlendirildiğinde ortalaması 6.79±6.33 yıl idi. Hastaların diyabet süreleri 1–5 yıl, 6–10 yıl, 11–19 yıl, 20 yıl ve üzeri şeklinde kategorize edildi. Çalışmamıza alınan hastaların %56.5'inin (n=226) diyabet süresi 1–5 yıl arasında, %24.7'sinin (n=99) diyabet süresi 6–10 yıl arasında, %11.8'inin (n=47) diyabet süresi 11–19 yıl arasında, %7'sinin (n=28) diyabet süresi 20 yıl ve üzerinde idi. Çalışmamıza alınan hastaların HbA1c değerlerinin ortalaması 7.72±1.74 idi. Çalışmamıza alınan hastaların HbA1c değerleri (%8,5)'in üzeri çok yüksek şeklinde kategorize edildi. Çalışmamıza alınan hastaların %40.2'sinin (n=161) HbA1c değeri iyi, %38.8'inin (n=155) HbA1c değeri orta yüksek, %21'inin (n=84) HbA1c değeri çok yüksek idi. Çalışmada yer alan hastaların devamlı kullandıkları ürünler incelendiğinde en fazla tercih edilen ürünler çörek otu ve çörek otu yağıdır (%41.5). En çok tercih edilen ürün %30.7 ile çörek otu yağıdır. Çörek otu en çok, çörek otu yağı (63 kez) ile birlikte tercih edilmiştir. Çalışmada yer alan hastaların %36.7'si (n=147) destek bitkisel ürün kullanırken, %63.3'ü (n=253) kullanmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the effects of complementary and alternative medicine and the related factors in patients with Type II Diabetes Mellitus in this study. Material - Methods: Between 01.09.2015 and 01.06.2016, 400 adult patients with type 2 diabetes mellitus, and under treatment admitted to Selcuk University Family Medicine Outpatient Diabetes Education clinic were included in the study. Data were collected from the patients through a face-to-face interview guided by a questionnaire. On the basis of patients responses, all participants were divided into 2 groups: CAM consumers and nonconsumers. Whether they had previously diagnosed eye, neurological or nephrological complications connected with DM were evaluated retrospectively scanning the last year data from the patient files. All data were recorded into the SPSS 21.0 statistical software package. Student-t test, chi-square and Mann Whitney U analysis were used to evaluate the data. Results: The present study included 400 patients who were diagnosed with type 2 diabetes. The mean age of the participants was 54.09±10.12 years (194 males, 206 females). The average BMI of the patient group was 30.64±5.23 kg/m2. Mean diabetes duration of the patients was 6.79±6.33 years. Duration of diabetes was categorized with a range of 1-5 years, 6-10 years, 11-19 years, 20 years and over. %56 of patients (n=226) participated in the study had diabetes with a range of 1-5 years, %24,8 of patients (n=99) had diabetes with a range of 6-10 years, %11,8 (n=47) had diabetes with a range of 11-19 years, %7 of patients (n=28) had diabetes with a range of 20 years and over. The HbA1c value of the patients was 7.72±1.74. The patients who have HbA1c levels below the %7 indicate low risk, and levels between %7 and %8,5 indicate slightly higher risk, and %8,5 or higher indicate high risk of diabetes. %40,3 (n=161) of patients have normal levels of HbA1c, %38,8 (n=155) have slightly high risk and %21 (n=84) have high risk of diabetes. %41,5 of patients (n=61) reported using herbal therapies mentioned most often were black cumin and black cumin oil. The most preferred herbal therapy was Nigella sativa L. (%30,8). The most preferred black cumin was using with black cumin oil for 63 times. %36,8 (n=147) of the patients reported the use of one or more type of CAM therapy. %63,3 (n=253) of the patients reported as disuse of any CAM methods. There was a statistically significant differencebetween the usage of CAM status and living place (p=0.001