Sigara bırakma tedavi sonuçlarının yaşlı ve genç hastalarda retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of cessation treatment outcomes in elderly and young patients
  1. Tez No: 460197
  2. Yazar: İBRAHİM DEMİRTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışma ile son 1 yıl içinde sigara bırakma polikliniğine başvurup tedavisi başlanan hastaların mevcut hastane santral telefonuyla aranarak sigara bırakma tedavi sonuçlarının yaşlı ve genç hastalarda değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma analitik tipte kesitsel bir çalışmadır. Çalışmamıza Konya Eğitim Araştırma Hastanesi sigara bırakma polikliniğine 01.03.2015 – 01.3.2016 tarihleri arasında başvurup sigara bırakma tedavisi başlanan 18 yaş üstü tüm hastalar retrospektif olarak incelendi. Toplam 905 hasta çalışmaya dahil edildi. Ayrıca sigara bırakma polikliniği değerlendirme formundan; hastaların sosyodemografik verileri, sigara içme özellikleri, özgeçmiş soygeçmiş özellikleri tespit edildi. Hastalar kayıtlardan telefonlarına ulaşılarak tek tek arandı ve tedavi sonuçları sorgulandı. Yaşlı popülasyonda sigara bırakma tedavisinde farmakolojik tedavinin güvenilirliği ve etkinliği ile ilgili yeterli çalışma bulunmadığından hastalar 60 yaş altı ve 60 yaş üstü olarak 2 gruba ayrıldı ve sosyodemografik özelliklerle birlikte verilen ilaç tedavilerinin sigara bırakma başarısına etkisi değerlendirildi. Katılımcılara sigara bırakma tedavisi değerlendirme anketi uygulandı. İstatistiksel analizler için SPSS 21.0 paket programı kullanıldı. Bulgular: Değerlendirilen 905 hastanın %80.8'i (n=732) erkek, %19.2'si (n=173) kadındı. Çalışmada yer alan tüm hastalar ele alındığında sigaraya başlama yaş ortalaması 16.17 yıl bulundu. Olguların kendi ifadeleri sonucunda % 41.5'inin (n=376) en az 2 ay olmak üzere sigarayı bıraktığı tespit edildi. Çalışmamıza katılan bireyler içinde, sigarayı bırakmış ve bırakamamış gruplar arasında cinsiyet (p=0.881), medeni durum (p=0.903) ve başlama yaşı (p=0.139) ile sigara bırakma oranı arasında anlamlı fark izlenmedi. Meslek ile sigara bırakma oranı arasında anlamlı fark tespit edildi. Emeklilerin sigara bırakma oranı diğer meslek gruplarına göre daha yüksek bulundu (p=0.021). Tedavi öncesi bırakma girişimi ile sigara bırakma oranı arasında anlamlı fark bulunamadı (p=0.888). Bağımlılık skoru (p=0.594) ve günde içilen sigara miktarı (p=0.810) ile sigara bırakma oranı arasında anlamlı fark iii bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Purpose: İn this study, treatment was started with in the last 1 year by patients of smoking cessation treatments on smoking cessation by searching the existing hospital phone switchboard was to evaluate the results of older and younger patients. Materials And Methods: This analytical cross-sectional study a type of study. In our study, Konya education and research hospital smoking cessation clinic– a smoking cessation treatment planned all patients over the age of 18 contact between dates were reviewed retrospectively. A total of 905 patients were included in the study. The evaluation form also from smoking cessation of the patients sociodemographic data, smoking status, resume, genealogial history properties were determined. Phones accessible to patients from the records, the individual searched and the results of treatment questioned. The efficacy of pharmacological treatment in smoking cessation in the elderly population because there is no sufficient study about the treatment of patients over the age of 60 as under the age of 60 and were divided into 2 groups on sociodemographic features and the effect of drug therapies that are packed with the success of smoking cessation was evaluated. Participants were administered the questionnaire smoking cessation therapy assessment. SPSS 21.0 package program was used for statistical analysis. Results: 905 patients Evaluated, 80.8% (n=732) male %19.2% (n=173). All patients in the study, considering the average age of smoking initiation year of 16.17 was found. Their own statements as a result of their own statements of patients % 41.5% (n=376) were found to be to quit smoking at least 2 months. Individuals participating in our study, quit smoking now and couldn't leave between groups for gender (p=0.881), marital status (p=0.903) and age (p=0.139) there was no significant difference in the rate of smoking cessation. There was a significant difference between the rate of smoking cessation with professional. Smoking cessation rate was higher than other occupational groups of retirees (p=0.021). Before you attempt to drop in the rate of smoking cessation with treatment no significant difference was found (p=0.888). Dependency score (p=0.594) and the amount of cigarettes per day (p=0.810), with no significant difference in the rate of smoking cessation was not found.