Meram Tıp Fakültesi sigara bırakma polikliniğine başvuranların sigara bırakma durumu ve bunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Smoking cessation status of applicants to the Meram Medical Faculty smoking cessation polyclinic and evaluation of factors affecting this
  1. Tez No: 689164
  2. Yazar: ENGİN YAVUZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUHUŞEN KUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Sigara Bırakma Polikliniği'ne başvuran hastalarda tedavi sonuçlarını ve bunları etkileyen faktörleri değerlendirmek, sigara bırakma sürecinde karşılaştıkları kolaylaştırıcı ve zorlaştırıcı faktörleri belirlemek ve sigarayı bırakamama nedenlerini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Retrospektif dosya taraması olarak planlanan bu çalışmanın evrenini Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Sigara Bırakma Polikliniği'ne 01.01.2017-30.12.2019 tarihleri arasında başvuran ve çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan hastalar oluşturdu. Araştırma kapsamında 01.02.2020- 01.08.2020 tarihleri arasında yukarıda belirtilen tarih aralığında başvuran hastaların dosyaları incelenerek sosyodemografik özellikleri, sigara tüketimi, Fagerström bağımlılık düzeyleri, CO sonuçları kaydedildi. Dosyada kayıtlı telefon numaraları aranıp şu anki sigara içme durumları soruldu. Görüşme sonunda katılımcılar; sigarayı bırakanlar, bırakıp yeniden başlayanlar ve bırakamayanlar olarak üç gruba ayrıldı. Sigarayı en az 6 aydır kullanmayan katılımcılar sigarayı bırakanlar grubuna dahil edildiler. Görüşme sırasında sigara bırakma sürecini kolaylaştıran ve zorlaştıran faktörler sorgulandı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 957 katılımcının yaş ortalaması 38,4±12,1 (18-75) yıl idi. Katılımcıların %26,4'ünün (n=253) tedavi sonrası sigarayı bıraktığı, %18,6'sının (n=178) bırakmadığı, %55'inin (n=526) bırakıp tekrar başladığı tespit edildi. Katılımcıların sigara bırakma durumu ile yaş ortalaması, Fagerström bağımlılık skoru, karbon monoksit düzeyi ve sigara tüketimi (paket/yıl) arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; it was aimed to evaluate the treatment results and the factors affecting them in patients who applied to the Smoking Cessation Polyclinic, to determine the facilitating and complicating factors they encountered during the smoking cessation process and to investigate the reasons for not being able to quit smoking. Materials and methods: The universe of this study which is planned as a retrospective file scanning consists of the patients who applied to the Smoking Cessation Polyclinic of Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine Department of Family Medicine between 01.01.2017-30.12.2019 and met the inclusion criteria. Within the scope of the research, the files of the patients who applied between 01.02.2020-01.08.2020 between the dates mentioned above were examined and their sociodemographic characteristics, cigarette consumption, Fagerström addiction levels, CO results were recorded. The phone numbers recorded in the file were called and their current smoking status was asked. At the end of the meeting the participants were separated into three groups as those; who quit smoking, those who quit and restart, and those who could not. Participants who have not smoked for at least six months were included in the group of quitters. Factors that are facilitating and complicating the smoking cessation process were questioned during the interview. Results: The mean age of 957 participants included in the study was 38.44±12.1 (18-75) years. It was found that 26.4% of the participants (n=253) quit smoking after treatment, 18.6% (n=178) did not quit, and 55% (n=526) quit and started again. Statistically significant relationship was found between the smoking cessation status of the participants and mean age, Fagerström addiction score, carbon monoxide level and cigarette consumption (pack/year) (p0.05).