Deneysel subaraknoid kanama modelinde erken beyin hasarında mir-30A ve MİR-143 ekspresyonları üzerinde progesteronun doz bağımlı terapötik etkinliği
Dose-dependent therapeuti̇c i̇nhi̇bi̇tory effect of progesterone by expressi̇ng MİR-30a and MİR-143 i̇n EARLY brai̇n damage after experi̇mental subarachnoi̇d hemorrage
  1. Tez No: 460270
  2. Yazar: AHMED YASİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT EROL ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Subaraknoid kanamayı takiben erken dönemde, hücre proliferasyonu, apoptozis, inflamatuar kaskadlar gibi birçok etkin mekanizma ile nöroprotektif bir steroid olan progresteronun; morbidite ve mortalitenin en önemli sebepleri arasında kabul edilen erken beyin hasarını önleyebilmek amacıyla genomik regülasyonda rol aldığı öngörülen microRNA ekspresyonları üzerinden, inhibitör etkinliğinin gösterilmesi. Gereç ve Yöntem: Her biri 12 hayvandan oluşan, kontrol grubu, subaraknoid kanama oluşturulan grup, subaraknoid kanama oluşturulup 8 mg progesteron verilen grup, subaraknoid kanama oluşturulup 16 mg progesteron verilen grup olmak üzere toplam dört grupta, 48 adet Sprague-Dawley cinsi sıçan üzerinde yapılan bu çalışmada; kontrol grubu hariç diğer gruplardaki sıçanlarda sisternal enjeksiyon modeli ile deneysel subaraknoid kanama oluşturuldu ve takiben 0.saatte bir gruba 8, diğerine 16 mg intraperitoneal progesteron verildi. Tüm gruplar altıncı saatte sakrifiye edilerek, sıçanların beyin dokuları anatomik bütünlükleri korunarak total olarak çıkarıldı. Her gruptan rastgele seçilen ikişer adet sıçana histopatolojik inceleme yapıldı, diğer onar adet sıçan beyinlerinde ise real time PCR yöntemi ile miR-30a ve miR-143 gen ekspresyon düzeyleri değerlendirildi. Bulgular: Erkek sıçanlarda subaraknoid kanama sonrası 6.saatte miR-30a ve miR-143 ekspresyonlarında artış izlendi. Progesteronun doza bağımlı olarak, bu ekspresyonların her ikisinde de istatistiksel olarak inhibitör etkinliği gözlemlendi. Dişi sıçanlarda ise istatistiksel olarak anlamlı değişimler izlenmedi. Sonuç: Progesteronun, miR-30a ve miR-143 gen ekspresyonları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde inhibisyona neden olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Showing the neuroprotective effect of the steroid hormone progesterone in early cell proliferation, apoptosis and inflammatory cascades after experimental subarachnoid hemorrage by showing the role of microRNA expression in early onset of brain damage. Material And Methods: 4 groups including 12 rats each; a total of 48 Sprague-Dawley rats. One group was the control group, one of which experimentally caused subarachnoid hemorrage in which 8 mg of progesterone were given intraperitoneally, one group with subarachnoid hemorrage and 16 mg progesterone. Except the control group, in each group subarachnoid hemorrage was caused with the injection model following giving of 8 mg and 16 mg of progesterone in first hour. All groups were sacrificed after 6 hours and their brains was removed in total. In each group two brains were selected randomly and underwent further histopathological examination by evalution gene expression of miR-30a and miR-143 by real time PCR. Results: An increase of miR-30a and miR-143 was reported at the 6th hour in male rats. Dose-dependent inhibitory effect by progesterone of both were reported. However there were no significantly difference in female rats. Discussion: A statistically difference of inhibitory effect of miR-30a and miR-143 gene expression by progesterone was reported.