Hastanemiz meme polikliniğine başvuran hastalarda toplam emzirme süresi ile meme kistleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 460271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZULLAH ERSÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bebeğin yaşamınının ilk iki yılı; sağlıklı bir yaşamın temellerinin atılması yönünden son derece önemlidir. Büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu bebeklik döneminde; yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamada anne sütünün rolü büyüktür. Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu(UNICEF), bebeklerin ilk altı ayda sadece anne sütü ile beslenmelerini ve altı aylıktan sonra uygun ek gıdalarla emzirmenin iki yaşına kadar sürdürülmesi gerektiğini önermektedir Anne sütü ile beslenme kanserden korunmak için on öneriden biridir. Anne sütündeki kök hücreler son yıllardaki en önemli buluştur. Emzirmenin özellikle premenopozal kadınlarda meme kanseri görülme riskini azalttığı bilinmektedir. Meme kanseri, birçok ülkede kadınlarda en sık görülen kanser türü ve ölüm nedenidir. Her ay düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi yapılması, meme kanseri için etkili bir tanı yöntemidir. Aynı zamanda mamografi meme kanseri erken tanısında gold standart olan bir yöntemdir. Bu araştırmanın amacı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Meme Polikliniği'ne başvuran hastaların toplam emzirme süresi, doğum sayısı, ilk adet yaşı, KOK kullanımı, sigara kullanımı ve kafein tüketiminin meme kistleri ile arasındaki ilşkiyi belirlemektir. Araştırma hastanemiz meme polikliniğine 01 Nisan-01 Ekim 2016 tarihleri arasında herhangi bir nedenle başvuran rastgele (randominize) seçilen kadınlarla yapımıştır. Hastalar sosyodemografik özelliklerine göre incelendiğinde yaş aralığı 20-76, eğitim durumları en çok %50.2 ile ilköğretim mezunu, %31.7 lise mezunudur. %90.3'ünün evli, %63.4'ünün ev hanımı olduğu saptandı. %69.7'sinin ilk adet yaşının 13 yaş ve üzeri olduğu, hastaların %61'inin emzirme sürelerinin 12 ay ve üzeri olduğu belirlendi. Ayrıca hastaların %46.1'inin sigara kullandığı, %25.9'unun uzun süreli KOK kullandığı, %61'inin kafeinli içecek tükettiği belirlendi. Çekilen mammografilerde hastaların %63.7'sinde BIRADS 2, USG sonuçlarında %36.4'ünde kist saptandı. Yaş, adet gün sayısı, doğum sayısı ile meme kisti varlığı-yokluğu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. İlk adet yaşı, sigara, KOK kullanımı ve kafeinli içecek tüketimi ile meme kisti varlığı-yokluğu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Ailede meme kanseri bulunma öyküsü ile meme kisti varlığı-yokluğu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Son olarak toplam emzirme süresi ile meme kisti varlığı-yokluğu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Meme kistleri ile toplam emzirme süresi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamakla birlikte, emzirmenin çocuk sağlığını olumlu etkilediğini, kadınları özellikle premenopozal dönemde meme kanserinden koruduğunu, yapılacak daha geniş Kohort çalışmaları ile birlikte, emzirmenin meme kistleri ve meme sağlığı açısından birçok faydasının ortaya konacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The first two years of infant's life have major importance for healthy life establishment. The role of breast milk is great for providing enough and balanced nutrition in infancy during which growth and development is the fastest. The World Health Organization (WHO) and the United Nations International Children's Emergency Fund (UNICEF) suggest that babies should be breastfed exclusively in the first six months and breastfeeding should be continued until the age of two with appropriate supplementary foods after six months. Breastfeeding is one of the ten recommendations to be protected against cancer. The stem cells in breast milk are the most important discovery in recent years. It is known that breastfeeding reduces the risk of breast cancer, especially in premenopausal women. Breast cancer is the most common cancer type and cause of death in women in many countries. Self-breast examination which is performed every month regularly is an effective diagnostic method for breast cancer. At the same time, mammography is the gold standard method for early detection of breast cancer. The aim of this study was to determine the relationship of total breastfeeding duration, number of births, the age of menarche, use of COC, use of cigarette and consumption of caffeine with breast cysts in the patients who were admitted to Istanbul Training and Research Hospital, Breast Polyclinic. The study was conducted with the women who were randomly selected among the women who were admitted to our hospital's breast polyclinic for any reason between the dates of 01 April-01 October 2016. Examining the socio-demographic characteristics of the patients showed that the age range was 20-76 years. Their majority was primary school graduate (50.2%) and 31.7% were high school graduates. Of them, 90.3% were married and 63.4% were housewives. The age of menarche was over 13 years in 69.7% and it was determined that breastfeeding duration was ≥ 12 months in 61%. Also, 46.1% patients used cigarette, 25.9% used COC for long-term and 61% consumed caffeinated beverage. The obtained mammograms revealed BIRADS 2 in 63.7% of the patients and cyst the obtained USG examination revealed breast cyst in 36.4% of the patients. No statistically significant difference was found between age, number of days of menstruation, number of births and presence or absence of breast cysts.