Deneysel oluşturulmuş endometrial hiperplazi modellerinde metformin ve progesteron tedavisinin survivin ve bcl-2 genlerinin immünohistokimyasal ekspresyonları üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of methformine and progesteron treatment on the immunohistochemical expressions of survivin and bcl-2 genes in experimental endometrial hyperplasia models
  1. Tez No: 460375
  2. Yazar: ŞERİFE SEÇİL BARATALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AKGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Deneysel oluşturulmuş endometrial hiperplazi modellerinde metformin ve progesteron tedavisinin Survivin ve Bcl-2 genlerinin immünohistokimyasal ekspresyonları üzerine etkilerinin araştırılması Yöntem ve Gereçler: : Bu tez çalışması, uygun şekilde bakımı medikasyonu ve operasyonu yapılmış, 3 gruptan oluşan ratların histerektomi materyallerinden elde edilen bloklardan hazırlanan kesitlerde immünohistokimyasal olarak Bcl-2 ve Survivin ekspresyonu değerlendirilerek, karşılaştırıldı. 11 adet parafin bloktan oluşan ve yalnızca Östradiol alan kontrol grubu grup 1 olarak isimlendirildi. 12 adet parafin bloktan oluşan Östradiol'e ek olarak Metformin verilmiş grup, grup 2 olarak isimlendirildi. 13 adet parafin bloktan oluşan Östradiol'e ek olarak Progesteron verilmiş grup, grup 3 olarak isimlendirildi. Bulgular: Çalışmada her üç grupta medikasyon sonrası immünohisyokimyasal gen ekspresyon düzeyleri değerlendirildi. Gruplar arasında Bcl-2 immünohistokimyasal ekspresyonları arasında Östradiol ve Metfomin (E+M) ile Östradiol ve Medroksiprogesteron Asetat (E+P) alan gruplar, sadece Östradiol (E) alan grup ile kıyaslandığında Metformin ve Medroksiprogesteron Asetat alan gruplarda Bcl-2 eksprese etme oranının anlamlı şekilde azaldığı; Survivin immünohistokimyasal ekspresyonları arasında ise istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı gösterildi. Sonuç: Çalışmada, endometrial hiperplazi tedavisinde etkinliği kanıtlanmış Progesteron ile Metformin kıyaslandığında Metforminin de Progesterona benzer şekilde hiperplaziyi gerilettiğini tespit edildi. İmmünohistokimyasal gen ekspresyonları değerlendirildiğinde Progesteronun endometrial dokuda Bcl-2 ekspresyon oranını istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalttığı, Metforminin de yine Progesterona benzer şekilde Bcl-2 ekspresyon oranını azaltalarak apopitozisi uyardığı gösterildi. Metforminin literatürde bilinen etkilerine ek olarak, apopitozisin regülasyonunda önemli rol oynayan ve hücrenin apopitozise uğrayıp uğramayacağını belirleyen Bcl-2 ekspresyonunu azaltarak hücreyi oluşabilecek anormal çoğalmaya karşı apoptozise yönlendirdiği tespit edildi. Diğer yandan immünohistokimyasal ekspresyonları değerlendirildiğinde endometrial hiperplazi tedavisinde kullanılan Progesteron ve Metforminin Survivin üzerine etkili olmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effects of metformin and progesterone treatment on immunohistochemical expressions of Survivin and Bcl-2 genes in experimental established endometrial hyperplasia models Materials and Methods: In this thesis study, immunohistochemical analysis of Bcl-2 and Survivin expression was assessed and compared in sections prepared from hysterectomy specimens of rats that were maintained, medicated and operated appropriately. The group, which consisted of 11 paraffin blocks and received only estradiol, was named group 1. The group, which consisted of 12 paraffin blocks, received the metformin in addition to estradiol, was called group 2. The group, which consisted of 13 paraffin blocks, received the progesteron in addition to estradiol, was called group 3. Findings: Immunohistochemical gene expression levels were evaluated in all three groups. There was no statistically significant difference between Survivin immunohistochemical expressions of the groups. (E + M) and (E + P) groups showed a significant decrease in the Bcl-2 expression ratio in both groups when compared to the group receiving only (E). And it was shown that endometrial hyperplasia may be regressed by stimulation of cell apoptosis with this decrease. Conclusıon: In the study, when compared with progesterone and metformin, it was determined that metformin regresses hyperplasia similar to progesterone. When immunohistochemical gene expressions were evaluated, progesterone significantly reduced the rate of Bcl-2 expression in endometrial tissue, and metformin induced apoptosis in a similar manner to progesterone, decreasing the Bcl-2 expression ratio. In addition to the known effects of metformin in the literature, it was found that apoptosis induced the cell by significantly reducing the ratio of Bcl-2, which plays an important role in the regulation of apoptosis. On the other hand, when immunohistochemical expressions were evaluated, it was understood that progesterone and metformin used in endometrial hyperplasia treatment were not effective on Survivin expression.