Osteoporotik rat modellerindeki kemik defektlerinin iyileşmesinde proton pompa inhibitörü kullanımının ve düşük düzeyli lazer tedavisinin etkilerinin araştırılması
Investigation of the efficacy of low level laser therapy and proton pump inhibitors usage on the healing of the bone defects in osteoporotic rats
- Tez No: 460381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MİHMANLI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu deneysel çalışmada, Proton Pompa İnhibitörü (PPI) kullanımının ve Düşük Düzey Lazer Tedavisinin (DDLT) osteoporotik rat modellerinde oluşturulan kritik büyüklükteki kalvaryal defektlerde, kemik iyileşmesi üzerindeki etkinliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Ayrıca çalışma gruplarında, kemiğin biyomekanik özellikleri de incelenmiştir. Çalışmada, 45 adet dişi Wistar rat kullanılmış ve kontrol grubu (A), overektomi grubu (B), overektomi ve PPI grubu (C), overektomi ve DDLT grubu (D), overektomi, PPI ve DDLT grubu (E) olmak üzere toplam beş grup yer almıştır. Tüm deneklerde, 5 mm çapta, kritik büyüklükte kalvaryal kemik defekti oluşturulmuştur. Kemik iyileşmesi, histomorfometrik ölçüm yöntemi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca gruplardaki hayvanların kemiklerinin biyomekanik özelliklerinin saptanması için, femurlar üzerinde çekme ve germe testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this experimental study, we aimed that the investigation of the efficacy of Low Level Laser Therapy (LLLT) and Proton Pump Inhibitors (PPIs) usage on the healing of critical size calvarial bone defects in osteoporotic rats. In addition, biomechanical featuresof the bones in experimental groups were analyzed. In the study, 45 female Wistar rats were used. The study included five groups; Control group (A), Ovariectomy Group (B), Ovariectomy and PPI Group (C), Ovariectomy and LLLT Group (D) and Ovariectomy and PPI and LLLT Group(E). A critical size defect, in 5 mm diameter, was created in all subjects. Bone healing is determined by using histomorphometric measurement method. In addition, biomechanichal tests were used on rat femurs including tensile strength and three point bending tests.