Türk toplumunda üç boyutlu sefalometrik normların oluşturulması
Creation of three dimensional sephalometric norms in Turkish society
- Tez No: 460406
- Danışmanlar: PROF. DR. FERABİ ERHAN ÖZDİLER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Ortodontik sefalometrik normların oluşturulması ve incelenmesi için bugüne kadar bir çok klinik ve radyolojik çalışma yapılmıştır. Ancak yapılan bu çalışmaların değerlendirilmesinde kullanılan iki boyutlu lateral sefalogramların net bulgular gösterme konusundaki yetersizlikleri ve gelişen teknolojik imkanların avantajıyla üç boyutlu görüntüleme ve bu görüntülerin analiz yöntemlerini de içeren çalışmalar ön plana çıkmıştır. Elde edilen üç boyutlu verilerin bireyler ve toplumlar arasında farklılık gösterdiği tespit edilmiş ve bu sebepten ülkelerin norm değerlerinin oluşturulmasına yönelik çalışmalara yönelme söz konusu olmuştur. Bu çalışma, retrospektif bir çalışma olup tek bir merkezden toplanan daha önceden taranmış tam kafa tomografi görüntüleri üzerinden yapılmıştır. Yaşları 18 ile 30 arasında olan, 20 yaş dişleri hariç eksik dişi bulunmayan, dişleri tamamen sürmüş, dengeli yüz profilinde, sınıf 1 molar ilişkilere sahip, ortodontik tedavi görmemiş, sabit fiksasyon plağı bulunmayan bireylerden elde edilmiş KIBT (Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi) görüntülerinin bilgisayar ortamına aktarılan DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) formatındaki verilerinde, Dolphin Imagine 11.8 bilgisayar yazılımıyla üç boyutlu sefalometrik analizler gerçekleştirilmiştir. KIBT görüntülerinden elde edilen 3B (üç boyutlu) görüntüler üzerinde toplam 61 (34 açısal ve 27 boyutsal ölçüm) parametreye bakılmıştır. Bunlar 41 adet iskeletsel ve 20 adet dişsel ölçümdür. Sonuç olarak 150 birey için 61 değeri içeren ortalama sefalometrik değerler tablosu oluşturulmuştur. Çoğu boyutsal ölçümde erkekler ve kadınlar arasında belirgin farklılıklar olduğu ortalama değerler halinde ilk kez bir veritabanı olarak sunulmuştur. Türk populasyonuna ait KIBT'lara dayanan 3B sefalometrik ilk veri tabanı oluşturulmuştur, literatürde raporlanan geleneksel 2B ve 3B sefalometrik analizlerle doğru ve güvenilir şekilde karşılaştırılabilir niteliktedir. Ayrıca üç boyutlu sefalometri analizleri için yeni ölçüm metotları geliştirme potansiyeline sahiptir. Elde ettiğimiz değerler hastaların dismorfoloji miktarını belirlemede faydalıdır. Aynı zamanda bu değerler ortognatik cerrahi geçiren genç erişkinlerin değerlendirilmesinde referans olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
To build and to investigate orthodontic cephalometric norms, several clinical and radiological studies have been made. However, two-dimensional lateral cephalograms used in these studies are lack of clear results and developing technology gives us advantages in imaging and analysis of these images. Studies using three-dimensional imaging and analysis as a method came to fore. Data obtained from these three dimensionel (3D) studies show differences between individuals and nations. Because of that, scientists headed to studies that aim at establishing national norm values. This study is a retrospective and total head computed tomography (CT) images of patients taken in one centre included. Patients between 18 and 30 years old, who have no absent teeth axcept 20 years teeth, full dentition, balanced face profile, class 1 molar dental relationship, no orthodontic treatment, no fixed fixation plaque included. Their cone beam computed tomography (CBCT) images stored in the computer in DICOM (Digital Imaging and Communications in Medicine) format, and three-dimensional cephalometric analayses made by DOLPHİN 11.8 software. We studied 61 paramteres on these three-dimensional images taken with CBCT. 41 skeletal and 20 dental measurements (34 anguler and 27 lineer measurements) were made. As a result, a chart of cephalometric values was created with a table of 150 values. Most of facial mesaurement have significant differences between male and female and this is the first database about this. It is the firs database about three-dimensional cephalometric norms of Turkish population depends on CBCT images. Norms obtained from this study are confidentally comperable with traditional 2D and 3D cephalometry. Additionally it has potential to develop new methods about analyses systems. Our norm values are beneficial in diaognosis and treatment of patients who have dentofacial deformites. These norms can be used as a referance for evalutaion of dysmorphology of Ortognatic surgery patients and their treatment results.