CAD/CAM sistemi ile farklı yapı ve formdaki bloklardan üretilen tam seramik kronların mikro çatlak analizi ve kırılma dayanımlarının karşılaştırılması
Comparison of fracture strength and micro crack analysis of all ceramic CAD/CAM crowns manufactured with three blocks in different form and structure
  1. Tez No: 460407
  2. Yazar: MERVE ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLGİ BARAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada CAD/CAM ile üç farklı bloktan üretilen tam seramik monolitik kronların yüzeyindeki oluşan mikro çatlakların incelenmesi ve kronların kırılma dayanımlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Feldspatik içerikli (Priticrown-Vita Mark II) ve lityum disilikat içerikli (EmaxCAD) materyallerden (n=30) olmak üzere aynı tasarıma sahip 90 adet kron üretilmiştir. Her grup test(n=15) ve kontrol(n=15) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Test grubunda CAD/CAM ile üretildikten hemen sonra floresan penetrant yöntemiyle mikro çatlak analizi yapılmış ve Cr-Co daylara çinko fosfat simanla simante edildikten sonra 5°C-55°C arasında 5000 döngü uygulanmıştır. Termal döngünün ardından ikinci mikro çatlak incelemesi yapılmış ve kronlara universal test cihazında 0,5 mm/dk hızla kırılana kadar kuvvet uygulanmıştır. Kontrol grubundaki kronlar da CAD/CAM ile üretim işleminden sonra Cr-Co daylara çinko fosfat simanla simante edilmiş ve kırılma dayanımı testine tabi tutulmuştur. Kırık şekilleri incelendikten sonra taramalı elektron mikroskobuyla fraktografik belirteçler belirlenmeye çalışılmıştır. Mikro çatlak değerleriyle kırılma dayanımı arasındaki ilişki Spearman Korelasyon testiyle, kırılma dayanımı değerleri Kruskal Wallis H testi ve Mann Whitney U testiyle, mikro çatlak değerleri Kruskal Wallis H testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testiyle değerlendirilmiştir. Mikro çatlak sayısı ile kırılma dayanımı değerleri arasında Priticrown materyalinin termal döngü uygulanmayan grubu(r=-,532) hariç istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır(p>0.05).EmaxCAD kronların kırılma dayanımları diğer iki gruba göre termal döngüden önce ve sonra anlamlı derecede yüksek bulunmuştur(p=0.000). Termal döngünün mikro çatlak sayısı ve kırılma dayanımı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki oluşturmadığı görülmüştür (p>0.05) ve kron formundaki blok yapısına sahip Priticrown materyalinin mikro çatlak oluşumu açısından avantaj sağlamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study intended to analyze micro cracks those occur on the surface of the all ceramic monolithic crowns and compare the crowns' fracture strength values. Totally 90 crowns in same design were manufactured from feldspathic (Priticrown-Vita Mark II) and lithium disilicate(EmaxCAD) blocks, each material grup had 30 crowns. Test (n=15) and control (n=15) groups were prepared for every material. In the test group the crowns were analyzed by florescence penetrant method for micro crack evaluation following the manufacturing process and after cementation onto the Cr-Co die structures with zinc-phospate cement, thermal cycling consists of 5000 cycles between 5°C-55°C was carried out. Second micro crack analysis was applied on crowns that were treated with thermal cycling and the crowns were loaded to fracture at a crosshead speed of 0.5 mm/min in a universal testing machine. The other half of the crowns in each group, after manufacturing process, were directly cemented onto the Cr-Co dies with zinc-phospate cement and loaded to fracture. After evaluating fracture modes, fractographic markings were analyzed by scanning electron microscopy. Spearman Correlation analysis was applied for detecting if there was a relation between micro crack numbers and fracture strength values. Fracture strenth values were analyzed by Kruskal Wallis H and Mann Whitney U tests, micro crack values were analyzed by Kruskal Wallis H and Wilcoxon Signed Rank tests. Except the group of Priticrown material that wasn't treated with thermal cycling(r= -,532), statistically significant relation was not found between micro crack numbers and fracture strength values(p>0.05). There was significant difference between fracture strength values of EmaxCAD crowns and other groups(p=0.000), before and after thermal cycling. Thermal cycling didn't have significant effect on micro crack numbers and fracture strength values (p>0.05) and crown shaped Priticrown blocks didn't provide advantage against micro crack formation.