Türk illüstrasyonuna minyatür'ün etkisi ve çağdaş bir uygulama
The effect of miniature on Turkish illustration and a contemporary application
  1. Tez No: 460512
  2. Yazar: MEHMET SÜLEYMAN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MÜGE BURCU CODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Avrupa, Anadolu, Uzakdoğu ve Mezopotamya'da da örnekleri görülebilen, 13-19. yüzyıllar arasında İslam dünyasının resim sanatını temsil eden resimler, motifler ve mimari işlemeler minyatür olarak isimlendirilmiştir. Osmanlı devleti ve Osmanlılar tarafından da isminin nakış olduğu söylenmektedir. İllüstrasyon ise resim sanatının abartılı veya doğada ve günlük hayatta benzeri görülmeyecek, deneysel olarak kurgulanması zor olan kompozisyonlar eşliğinde resimlenmesi demektir. Bu çalışmada, ticaret ve seyahatler sonucunda farklı kültürler tarafından harmanlanan minyatür kültürünün ve İslam minyatürlerinin, modern Türk devleti, Türkiye Cumhuriyeti ile başlayan Türk illüstrasyon çalışmalarına etkisi araştırılacaktır. Anahtar Sözcükler Türk Minyatürleri, Dünya Minyatürleri, Türk İllüstrasyonu, Türk Grafik Tarihi
Özet (Çeviri)
Miniatures are defined as the paintings, motifs and architectural works, whose examples could be seen in Europe, Anatolia, Far East and Mesopotamia, representing the painting art of the Islamic world between the 13th and 19th centuries. It is said that the Ottoman State and the Ottomans also called them embroidery. Illustration, on the other hand, refers to the art of painting which depicts composition contexts which are difficult to construct experimentally, exaggerated or unusual to be seen in nature or everyday life. This study examines the effects of miniature culture and Islamic miniatures blended by different cultures as a result of trade and travels on the illustration work of the modern Turkish State, staring with the establishment of the Republic of Turkey. Key words Turkish Miniatures, World Miniatures, Turkish Illustration, Turkish Graphic History