Çalışan evli kadınların evlilik uyum düzeyleri ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the relati̇onshi̇p between marital adjustment level and depression level among working and married women
- Tez No: 460700
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ALPER EVRENSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, çalışan evli kadınların evlilik uyum düzeyleri ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çeşitli kurumlarda çalışan 105 katılımcıya, Kişisel Bilgi Formu, Evlilik Uyumu Ölçeği ve Beck Depresyon Ölçeği uygulanmıştır. Araştırma Sonucunda evlilik uyumu düzeyleri ile depresyon düzeyleri arasında negatif yönde ilişki bulunmuştur. Ayrıca, çocuk sayısı arttıkça hem depresyonun hem de evlilik süresinin arttığı, çocuk sahibi olmanın da evlilik uyumunu azalttığı, evlilik süresi arttıkça evlilik uyumunun azaldığı, gelir düzeyi azaldıkça depresyonun arttığı bulunmuştur. Çalışan evli kadınların yaş gruplarına, eğitim durumlarına, evlilik yaşlarına, evlilik sürelerine, çalıştıkları sektöre ve aile gelir düzeylerine göre evlilik uyumu düzeyleri arasında ve depresyon düzeyleri arasında fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to evaluate the relationship between marital adjustment level and depression level among working and married women. For the purpose of research 105 working and married women were filled Personal Information Form, Marital Adjustment Scale and Beck Depression Scale. Results of the research indicate that there are negative correlation between marital adjustment levels and depression levels. Additionally, as the number of children increases, both depression and duration of marriage increases, furthermore, it has been found that marriage adjustment decreases when having children and duration of marriage increases. And, depression increases as the level of income decreases. There was no difference between marital adjustment level and between depression level according to age groups, educational status, age of marriage marital duration groups, family income level and the sector where the participants working.