Active and passive structural control technologies to reduce wind and earthquake induced vibrations and their application potential in Turkey
Aktif ve pasif kontrol teknolojileri ve Türkiye'de uygulanma potansiyeli
- Tez No: 46071
- Danışmanlar: PROF.DR. İHSAN MUNGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, Architecture, Engineering Sciences
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Yüksek yapıların hafif malzeme kullanımı sonucu giderek artan esnekliği, yakında gerçekleştirilme olasılıkları olan süper yüksek binalar ve kullanıcıların konforu ve duyarlı yüksek teknoloji ekipmanın sağlıklı işleyebilmesinin sağlanması gibi konular, yeni dizayn yöntemlerinin kullanılmasını gerekli kılmıştır. Aktif ve pasif kontrol teknolojileri bu sorunun çözümünde yararlanılabilecek gerçekçi alternatifler oluşturmaktadırlar. Bu çalışmada, viskoelastik pasif sönümleyicilerin ne ölçüde kontrol sağlayabildikleri incelenecek ve diğer kontrol metodları ile birlikte, ülkemizde uygulanma olasılığı araştırılacaktır. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Due to increasing flexibility of tall structures, probable realization of super high-rise buildings in the near future and newly imposed serviceability criteria regarding comfort of occupants and safe functioning of sensitive equipment, the necessity of finding alternative approaches in the dynamic design of structures has been growing in recent years. In this study, active and passive structural control technologies which present a convenient solution for this problem, will be investigated and the feasibility of the utilization of a particular passive damper, viscoelastic damping devices, will be examined. The application potential of the control technologies will be discussed. VII