Enerji iletim hatlarında non-lineer etkilerinin incelenmesi
Examination of non-linear effects in energy transmission lines
- Tez No: 46072
- Danışmanlar: PROF.DR. BURHANETTİN CAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET Elektrik enerjisinin üretim, iletim ve dağıtımında tüketicilere sürekli ve güvenilir bir hizmeti en düşük maliyetle vermeye yönelik bir düzen kurmak gerekmektedir. Enerji sistemlerinde yeralan non-lineer yükler ve olaylar sistemin çalışması üzerinde çeşitli etkiler oluşturmaktadır. Ark firınları elektrik enerjisini yoğun bir şekilde tüketen yüklerdir. Darbeli ve darbesiz güç çekmeleri, bulundukları şebekede birçok problemin oluşmasına yol açmaktadır. Ark fırınlarına ait transformatörlerin primerlerinin paralel çalışması sırasında hızlı açıp kapama veya vakumlu tip kesicilerin açması sırasında oluşan tekrar kapama olayları sonucunda çok yüksek frekanslarda değişen rezonanslar meydana gelmektedir. Elektrik ark firınlarının bulunduğu şebekelerde güç katsayısının düşük olması, dengesiz ve aralıklı çalışması, fazlar arasında dengesiz yüklere yol açması ve akımla gerilimin dalga şeklinin bozularak harmoniklerin üretilmesi, flicker olayı şebeke üzerindeki olumsuz etkilerin başlıcalarıdır. Bu çalışmada enerji sistemleri üzerindeki non-lineer yükler tanımlanarak önemli bir etkiye sahip olan ark finoları incelenmiş, bunlardan kaynaklanan sinusoidal olmayan akımların etkileri ortaya konmuştur. Harmonik simulasyonu için ilgili ifadeler ve kavramlar verilerek dengeli ve dengesiz işleme durumuna ilişkin denklemler çıkarılmış ve n. harmonik frekans için toprak yolunun etkisi tanıtılmıştır. Ark fırınlarının bulunduğu şebekelerin modellenmesi ve simulasyonu yapılarak, bilgisayara dayalı sayısal çözüm yapılmıştır. Çalışma ile toprak yolu modeli ve buna karşılık gelen eşdeğer devre ortaya konarak, toprak yoluna ait genel tanım ve bağıntılar n. harmonik için genelleştirilmiştir. Simetrili bileşenler yöntemi yardımıyla n. frekans için bileşen devreler verilerek, faz bileşenleri yardımıyla n. frekans için kayıplar genelleştirilmiştir. Bulunan sonuçlar irdelenerek öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the production, transmission and distribution of electrical energy, it is necessary to make a design that can give a continuous and reliable service to the consumers at a law cost. The non-linear loads and events existing in the energy systems produce some effects on the operation of this system. The arc furnaces are loads that consume electrical energy heavily. Pulsed and non-pulsed power drawn cause a lot of problems in the network they are in. During the parallel operation of primers of the arc-furnaces transformer, fast on-off or during the opening of the vacuum type, circuit breaker at the end of re-close event causes variable resonance at very high frequencies. Low power coefficient in electric arc furnace network, unbalanced and non-continuous operation, to cause unbalanced load between phases and producing harmonics by disturbance of current and voltage waveforms and also Flicker event are some of the principle negative effects on the networks. In the present work, firstly non-linear loads on the energy systems are defined, then, arc furnaces having important effects arc examined, and finally, non-sinusoidal current effects are discussed. For harmonic simulation, balanced and unbalanced operation equations are defined by giving related expressions and conceptions and for nth order harmonic frequency ground line effect is introduced. Arc furnace networks are modelled and simulated, and then numerical solutions are calculated by means of computer programs. Ground line model and its equivalent circuit is explained and then general definitions and relations of this model are updated for n the order harmonic. By using symmetric component method, component circuit for nth order frequency is given, and by using phase component nth order frequency losses are generalized. The results are examined and some suggestions are given.