Millî Mücadele'den Cumhuriyet Türkiyesi'ne din görevlileri ve imajı (1918-1928)
Religious officials and their image, from Turkish War of independence to Republic Period of Turkey (1918-1928)
  1. Tez No: 460797
  2. Yazar: HASAN ŞAHİNTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KARACAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu araştırma 1918-1928 yılları aralığında Millî Mücadele ve sonrasında yaşanan gelişmeler çerçevesinde din görevlilerine odaklanmaktadır. Araştırmanın Millî Mücadele kısmı konu ile alakalı literatür eksikliğini gidermek adına bu mücadelede din görevlilerinin mücadeleye muhalifliği ve olumlu katkıları bağlamında incelenmiştir. Tezin din görevlilerinin Cumhuriyet Türkiyesi'ndeki durumunu ortaya koyan üçüncü bölümü ise bu süreçte din görevlilerinin siyasi, hukuki, sosyal ve kültürel hayatta yaşadıkları değişim ve dönüşümleri ortaya koymaktadır. Ayrıca mezkûr zaman dilimi içerisinde din görevlilerinin dönem algısı ve siyasi otoritenin din görevlisi algısı üçüncü bölümde incelenmektedir. Bunun yanında büyük oranda Millî Mücadele süreci ile beraber düşünülmesi gereken ve diğer birçok etkenin belirlediği din görevlilerinin imajı meselesi de üçüncü bölümde ortaya konulmaktadır. Anahtar Kelimler: Millî Mücadele, Din Görevlileri, Cumhuriyet, İnkılâplar.
Özet (Çeviri)
This research is based on deeds and acts of religious officials who participated to War Of Indipendence of Turkey, between years of 1918-1928. For making a serious contribution to the Turkish litera, this research is focused on not just the positive acts of them but also the negative ones. In the third part of the research, their political, judicial, social and cultural changes been examined for understading the historical changes in Turkish Republic. Additively in the third part, religious officials and bureaucrats viewpoint also examined, in the mentioned period of time. Besides these titles, public opinion about them, which is connected with War Of Indipendence of Turkey, also examined in the third part.