Kamu yönetim bilgi sistemlerinin analizi ve birlikte çalışabilir sistem model önerisi: T.C. Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı örneği
Analysis of government management information systems and proposed interoperable system model: A case of republic of Turkey Prime Ministry, Presidency for Turks Abroad and Related Communities
  1. Tez No: 460813
  2. Yazar: HACI AHMET SÖZER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM YILDIRIM İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan, farklı amaçlara hizmet eden bilgi sistemlerinin kontrolsüz ve proje yönetimine uyulmadan geliştirilmesi, sistemsel anlamda bir mimarinin olmaması, dağıtık bir büyümenin oluşması, paydaş sitemlerin heterojen olarak idame ettirilmesi ve üst kurumların belirlediği stratejik eylem planlarına uyulmaması neticesinde; kamu hizmetleri bilgi yönetiminde sorunlar, idare seviyesinde karar süreçlerinde yetersizlik, teknik çalışanlar için yönetsel zorluklar, yanlış ve düzensiz veri üretimi ve kaynaklarının israfı gibi sorunlar oluşmaktadır. Tüm kamu kurumlarının bir arada hizmet sunduğu bütünleşik devlete yapısına geçiş için öncelikle belirtilen sorunların bertaraf edilmesi gerekmektedir. Kurumsal eDönüşümün düzenli ve sürdürülebilir olması, kurumlar arası bütünleşmeye geçişte yaşanacak problemlerin önüne geçilmesi ve kurum işleyişine etki eden sistemlerin etkin kullanılabilmesi, bilgi toplumunun kaçınılmaz gereklilikleridir. Bu sebeple çalışmada, kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan yönetim bilgi sistemlerine dayalı süreçleri inceleyerek, problemlerin tespit edilmesi, mevcut uygulamaların maliyet analizlerinin yapılması, ihtiyaç ve eksiklerin belirlenmesine yönelik, birlikte çalışabilirlik esasına dayalı bütünleşik bir model önerilmiştir. Yapılan değerlendirmelere göre, kurum içerisinde bulunan bilgi sistemlerinin bütünleşmesi ve kurumsal olgunluk seviyesini geçişi öngören bir model oluşturulmuştur. Önerilen model ile birlikte bir kamu kurumunun mevcut durumu ile bütünleşik sistem yapısına geçilmesi halinde elde edilecek fayda örnek incelemeler ile ortaya konulmuştur. Yeni kamu yönetimi anlayışına göre kamu kurumlarının değişen hizmet sunum şekli, dünyadaki e-Devlet gelişmişlik seviyeleri, sistemlerin bütünleşmelerine yönelik ülkelerin izlediği yöntemler ve vatandaş odaklı yürütülen e-devlet dönüşüm süreçlerinde yaşanan sorunlar ele alınmıştır. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı'nda kullanılan sistemler örnek olarak incelenmiş, mevcut sistemlerin analizi yapılarak, sistem eksiklikleri ve bütünleşik olarak yeniden yapılandırma ile bir model önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The information systems in public institutions are in use of different services, which were developed without project plans. This and their inappropriate designs, mismatched developments and heterogeneous maintenance machinery leaded to a troubled flow of information. Furthermore it constructed an insufficiency of decision making in the administration, difficulties for the technical stuff, problems for the clients, wrong and irregular data recovery and the waste of public resources. An interoperability model was developed for solving the described problems, forming a regular development of and an integrated network for online services of public institutions, which should also be the base for preventing the problems on their way to unification. It should support the systems, which influence the working processes in the institutions, the analyses for the processes of the management information systems, the problem solving in these sectors, the financial analyses as well as the fixing of needs and mistakes. After an evaluation of the results, an interoperability model was developed to integrate information systems within an institution and to increase their levels. It was elaborated the kind of services of public institutions, the worldwide developmental levels of e-government, the different methods of several countries on their way to unified systems as the problems on their way to online citizens services. The information systems of the Presidency for Turk Abroad Related Communities, their needs and similarities were analysed. Furthermore, the description of a model which points up the process of unification of the systems in an institution and their development was given.