An evaluation of absorption refrigeration system using solar energy as a heat source in Iraq environment
Irak ülke koşullarında ısınma kaynağı olarak güneş enerjisini kullanan soğurma soğutma sistemi üzerine bir değerlendirme
  1. Tez No: 460815
  2. Yazar: ALI ISMEIL JALIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUDANTHA BALAGA, DR. AHMED SHIBAB AL-SAMARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk Hava Kurumu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine ve Uçak Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Soğurma soğutma sistemi, yenilenebilir enerji kaynakları ile birlikte kullanılabilen son derece önemli bir avantaj saplayan bir sistemdir çünkü kendi soğutma döngüsünü tamamlamak amacıyla ciddi bir enerji kaynağı olan ısıyı kullanır. Bu imkân, güneş enerjisini yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak kullanırken inanılmaz derecede kullanışlıdır. Bu araştırmanın temel hedefleri öncelikle tasarım ve Irak'ta yerel anlamda mevcut ve bulunabilen maddeleri kullanan parabolik oluk tipi güneş kollektörü inşa etmektir. Bu şekilde parabolik oluk tipi güneş kollektörü inşa etmenin seçilmesindeki sebep bu konu ile yakından ilgilenen kişileri en düşük maliyetle bu sonuçlara ulaşmaları için cesaretlendirmektir. Ancak ucuz yansıtıcı maddelerin kullanımı düşük verimliliğe sebebiyet verebilir ama yine de güneş enerjisinin %100 seviyesinde bedava ve Irak'ta kullanılmayan alanların da son derece geniş olduğu unutulmamalıdır. İkinci amaç ise T.R. başına ısıyı hesaplamak için Matlab gibi yazılım paketlerini kullanarak soğurma soğutma sistemini taklit edebilmektir. Bu araştırmanın çıktıları göstermektedir ki; parabolik oluk tipi güneş kollektörü verimliliği %13,75 olurken ki bu seviyenin parabolik oluk tipi güneş kollektörünün en iyi seviyesine göre düşük olduğu karşılaştırmalarla ortaya konulsa bile en iyisinin dahi maliyetinin yaklaşık %15 seviyesinde olduğu unutulmamalıdır. Dahası, ton başına soğutma(T.R.) ihtiyaçlarının parabolik oluk tipi güneş kollektörü alanına göre ihtiyaç durumu ise 75 m2/T.R. olarak gerçekleşmiştir. Sonuç olarak, bu sonuçlar göstermektedir ki; alternatif soğutma sistemleri yenilenebilir enerji kaynakları uygulamaları açısından umut verici bir görüntü sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
The absorption refrigeration system has a significant advantage could be used with the renewable energy resources, because of it uses heat as an important energy source to complete its refrigeration cycle. This advantage is extremely useful when using solar energy as a renewable energy resource. The main goals of this research are first, design and build a parabolic trough solar collector (PTSC) using materials that available locally in Iraq. The reason to choose building the PTSC in this way is to give an encouragement for whom interesting in this topic, to reproduce these results with minimum costs. However, the using of cheap reflecting materials may lead to low efficiency, but we have to keep in mind that the solar energy is 100% free and unused lands are very wide in Iraq also. Second goal is to simulate an absorption refrigeration system using programming package, such as Matlab to calculate the heat needs per T.R. The research outcome shows that the PTSC efficiency was 13.75 %, which is low in comparison to the ultimate PTSC but keep in mind that the cost is about 15% of the best one. Moreover, the area of PTSC per ton of refrigeration (T.R) needs was 75 m2/T.R. Finally, these results are showing promising alternative refrigeration systems as renewable energy resources applications.